Na Taipei je všechno možné. Co se dá vidět

0
Chihsingshan
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                  Chihsingshan

Tchaj-Pej nebo jen Taipei je hlavní město Taiwanu a žije zde více než 2 a půl milionů lidí. Začneme přírodou, konkrétně Taipei Botanical Garden neboli Botanická zahrada Taipei. Je na ploše více než 15 ha a mají tu přes 1 500 druhů rostlin. Byla založena v roce 1921, když Taipei a celý Taiwan spadal pod vládu Japonska, nicméně samotná zahrada existovala už od roku 1896. Udržuje ji Taiwanský výzkumný ústav pro lesní hospodářství. V roce 1930 měli 1129 druhů rostlin převážně pro výzkumné účely. Během druhé světové války zahrada v podstatě byla opuštěná. Po válce ji přestavěli a přivedli nové rostliny. V zahradě jsou dvě budovy – administrativa a herbář.

Usedlost Lin Antai pro každého, kdo má rád muzea

Historický dům a muzeum Lin An Tai je místní nejstarší obytná budova, kterou postavili mezi roky 1783 až 1878. V roce 1978 chtěli budovu zaregistrovat jako historickou památku, ale nepodařilo se, naopak budova měla být zdemolována. Ovšem udělala se petice od učenců a odborníků a nakonec se budovu podařilo přestavět.  V květnu 2000 ji zpřístupnili pro veřejnost v podobě muzea. V roce 2010 rozšířili zdejší nádvoří.

panda
Zdroj foto: en.wikipedia.org                    Panda

Kdysi nejvyšší, dnes už na osmém místě

Řeč je o Mrakodrapu Taipei 101, jenž byla kdysi nejvyšší budovou světa, dnes mu patří osmá příčka. Má celkem 101 pater, od toho ta číslovka v názvu a jeho výška je 509 metrů. Slavnostně ji otevřeli na silvestra roku 2004. Je to nejbezpečnější budova na Taiwanu z hlediska zemětřesení a tajfunů. Místní říkají, že kdyby spadl tento mrakodrap, tak spadne každá budova v Taipei.

Honem do zdejší přírody, třeba do národního parku

Národní park Yangmingshan je jeden z celkem devíti národních parků na území Taiwanu. Tento národní park je známý pro své třešňové květy, horké prameny, ložiska síry, fumaroly, turistické stezky, nejvyšší spící sopku Qixing Mountain, ale také jedovaté hady. Je zde krásná příroda plus k tomu nádherná zvířata, kupříkladu úžasně zbarvení motýli. Mají tu třeba i 122 druhů ptáků.

Asie není podle mnohých příliš nakloněná zvířatům

To není tak úplně pravda, protože tu mají zoologickou zahradu. Jednak je nejznámější zoo na Taiwanu a k tomu je i lídr v oblasti ochrany, výzkumu, vzdělávání a rekreace. Jedná se o jednu z největších asijských zoo s celkovou rozlohou 165 ha.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here