Mukařov: Krásná obec ve Středočeském kraji s bohatou minulostí

0
mukarov
Zdroj foto: Czech Wikipedia user Packa, CC BY-SA 3.0
<https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons         charitní dům

Mukařov je možná pro některé obyvatele trochu zapomenutou obcí, ale pokud si chcete udělat výlet a procházku pro hezky udržovaném místě, pak tady máte jedinečnou příležitost.

Kde se Mukařov nachází

Mukařov leží ve Středočeském kraji, v okrese Praha-východ, asi 7 km od města Říčany. Součástí obce jsou ještě obce Žernovka a Srbín.

Kostel Nanebevzeti Panny Marie
Zdroj foto. Petrpedros, CC BY-SA 3.0 CZ <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/deed.en>, via Wikimedia Commons Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Něco málo z historie

O místě je zmínka poprvé ve 12. století, kdy rytíři věrní králi Vladislavovi I. získali od něj své úděly. Byli jimi například Mukar, který založil Mukařov, nebo Srb, který založil Srbín. Na památku této události stojí nyní na náměstí dřevěné sousoší, které zachycuje událost předání údělů právě Mukarovi a Srbovi králem Vladislavem II. Město nebylo poškozeno za husitských válek, ale zato za třicetileté války bylo město i okolí vypleněno.

Z novější historie je zajímavá zmínka o kardinálu Beranovi, který byl v této obci internován komunistickým režimem v letech 1963-4.

Co dnes můžete v Mukařově navštívit

Vidět můžete Domov pro seniory kardinála Berana, kde jsou ubytovaní staří lidé zejména katolického vyznání. Blízko Domova je i kostel Nanebevzetí Panny Marie, jde o novogotický kostel, který byl postaven na místě starého gotického kostela, který musel být stržen. Vedle kostela se nachází hřbitov.

Blízko kostela pak najdete náves, která je tvořena parkem s dřevěnou sochou Mukara a Srba, dřevěnými vyřezávanými lavičkami, informačním centrem a poštou.

O něco dále je Mukařovský rybník. Mukařovem prochází naučná stezka.

TIP: Navštívíte-li místo v polovině srpna, můžete se zúčastnit tradiční pouti, která se koná na prostranství u školy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here