Balvany připomínající želví krunýře. Proč jsou tak zajímavé a záhadné

0
Moeraki Boulders
Zdroj foto: Karsten Sperling, http://spiff.de/photo / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Obří balvany, které vypadají jako želví krunýře, vzbuzují zájem nejen ze strany turistů. Kde se nachází tato neobvyklá podívaná? Čím a proč jsou tyto obrovské kameny zajímavé?Záhada? Možná už ne tak docela. Balvany vážící několik tun nabízí jedinečnou podívanou, jsou velmi atraktivním objektem pro fotografování. Balvany Moeraki Boulders se nachází na půli cesty mezi Oamarou a Dunedinem na Novém Zélandu.

Oamar je krásné město se starobylou architekturou, známé především výskytem tučňáků nejmenších a žlutookých. Můžete je spatřit z plážové vyhlídky pod útesy i z dostatečné vzdálenosti či u mola v Oamaru Harbour, pokud si chcete užít podívanou na krátkou vzdálenost.

Kdy a jak vznikly tyto balvany?

balvany Moeraki Boulders
Zdroj foto: William M. Connolley / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Moeraki Boulders je skupina kamenů mající oblý tvar a dosahující gigantických rozměrů. Najdete je přímo na pláži Koekohe v novozélandském regionu Otago, konkrétně cca 40 km jižně od městečka Oamar. Místo, které je nedaleko rybářské vesnice Moeraki. Obrovské balvany jsou šedivé, téměř dokonale kulaté, které nevytvořila lidská ruka, ale příroda. Přestože podobných přírodních úkazů a exemplářů je možné vidět i v jiných částech naší planety, tak zde jich je pohromadě tolik, že jde skutečně o světový unikát.

Vyskytují se ve skupinách, jen pouze sem tam některý leží osaměle. Rozměry a váha jsou jasným ukazatelem, o jak gigantické kameny se jedná. Některé mohou vážit několik tun a v průměru dosahovat až 3 m a vzhledově připomínají vyduté želví krunýře. Jejich vzhled a rozměry jsou viditelné na pohled. Co ovšem vyvolává nemalý rozruch, je jejich vznik i to, jak se sem tyto balvany dostaly.

Jejich vznik byl po dlouhou dobu předmětem dohadů a mnoha teorií. K jejich vzniku se váže i nejedna legenda. Tak například podle jedné legendy byly Moeraki Boulders původně zkamenělé koše na jídlo převážené na kánoi. Kánoe ovšem jednoho dne ztroskotala u pobřeží Nového Zélandu. Obří koše se poté na pláži Koekohe proměnily v desítku hladkých a obrovských kulatých balvanů.

Co na to vědci? Vědecká vysvětlení a fakta jsou ovšem ještě více podivnější. Existuje tak několik verzí a názorů. Dokonale oblé balvany, které vyčnívají z písku na pláži do své současné podoby opracovala příroda a to postupným nabalováním kalciových solí okolo pevného jádra, které vytvořila jakási fosílie.

Vznikly v dobách paleoceánu, tj. zhruba před 60 miliony let. Neúprosné a vytrvalé vlnobití v průběhu tisíciletí postupně nahlodávalo měkčí vrstvy hornin kolem a odkrylo tyto mohutné kamenné koule.

Na pláž se balvany Moeraki Boulders dostaly tak, že se odlomily od okolních útesů. Ty nejnovější „narostly“ do své současné velikosti a ulomily se zhruba před 4 miliony let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here