Štramberk: Vystoupejte na Trúbu a pochutnejte si na odkazu Mongolů

0

 

Stramberk
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                      Pohled na město z hradu Štramberk na Zámeckém kopci

Malebné městečko Štramberk se nachází na Moravě v okrese Nový Jičín. Nad tímto městečkem se vypíná hrad s gotickou věží Trúba, která slouží zároveň jako turistická rozhledna.

Hrad Štramberk

Ve Štramberku nezapomeňte navštívit zříceninu hradu, jehož původ není znám – nejnovější výzkumy ukazují na založení okolo roku 1200. Dominantou hradu je již zmíněná gotická věž Trúba, která byla mezi lety 1901 – 1904 zastřešena a upravena jako rozhledna. Trúbu můžete navštívit od března do listopadu. Hrad je volně přístupný po celý rok.

Ochutnejte Štramberské uši

Při návštěvě města si nezapomeňte koupit Štramberské uši – jedná se o lahodný kořeněný perník ve tvaru kornoutu. Legenda praví, že se původ této cukrovinky váže k tažení Mongolů v roce 1241. Ti si rozložili tábor na úpatí kopce Kotouč. Obyvatelé Štramberku po bouři prokopali hráz rybníka a mongolské ležení vytopili. Po opadnutí vody nalezli na místě ležení vaky s nasolenýma lidskýma ušima, které Mongolové uřezávali křesťanům a posílali svému vládci jako důkaz úspěchu tažení.

stramberk mesto

Lidová architektura

Štramberk je městečko oku lahodící – malebné dřevěnice a udržované domy se rozprostírají v romantickém kopcovitém terénu. Městská památková rezervace obsahuje i roubené domy, většina z nich pochází z druhé poloviny 18. století a první poloviny 19. století. Lašské roubenky můžete obdivovat procházkou po naučné stezce. Na náměstí můžete obdivovat roubenky s barokními štíty a kostel svatého Jana Nepomuckého postaveného ve valašském slohu v letech 1721 – 1722.

Národní přírodní památka Šipka

V roce 1960 byla Šipka vyhlášena přírodní památkou. Toto archeologické naleziště představuje nejstarší zaznamenaný pobyt člověka na našem území. Roku 1880 byla na tomto místě nalezena spodní čelist neandrtálského dítěte ve věku okolo 9 let. Objev při archeologickém výzkumu učinil Karel Jaroslav Maška, profesor gymnázia, a proslavil tak Štramberk po celém světě. Ve stejný rok objevil i jeskyni Šipku – během výzkumu se mu podařilo prokázat, že se pravěcí lovci střídali v obývání jeskyně s dravou zvěří.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here