Slezské zemské muzeum – Tohle nejstarší muzeum v České republice bylo založeno již v roce 1814 a je na bronzové příčce z hlediska velikosti institucí tohoto druhu. Bylo zřízeno Ministerstvem kultury, které mělo původně v plánu zde získávat, trvale uchovávat zpracovávat či dokonce zpřístupňovat sbírky muzejní povahy. Najdeme zde sbírky dokazující vývoj přírody dokonce i s živými rostlinami či živočichy, dále doklady o prehistorii a historii české a zahraniční provenience, hlavně ze Slezského území, dále i ze severovýchodní Moravy.
Najdeme zde informace o mnoha rozličných oborech, jako například mineralogie, geologie, paleontologie, botanika, dendrologie, entomologie, zoologie, muzeologie, archeologie, etnografie, numismatika, historie, dějiny umění či hudby, literatury či divadla. Je tedy jasné, že na své si tady dojde opravdu každý, který má alespoň malý okruh zájmů.
Slezské muzeum se pyšní šesti expozičními areály, kterými jsou:
-
Historická výstavní budova
Nachází se v Komenského ulici a je dokonce prohlášena kulturní památkou České republiky. Její expozice je zaměřena hlavně na přírodu a kulturněhistorické fenomény Slezska. Dále připomíná období od konce 18. Století do první světové války. Ukazuje řadu významných osobností, kteří Slezsko proslavili.
-
Arboretum Nový Dvůr
Najdeme jej v místní části Stěbřice, kde stojí již od roku 1958 v jednom z dendrologicky nejcennějších parkových objektů ve Slezsku. Je taktéž zřízeno Ministerstvem kultury. Expozice se zaměřuje převážně na flóru a dřeviny Slezské přírody.
-
Národní památník 2. Světové války v Hrabyni
Funguje jako odborné pracoviště Slezského zemského muzea a najdeme jej právě v obci Hrabyně na cestě mezi Ostravou a Opavou. Stojí na místě nejtěžších bojů ostravsko-opavské operace. Poblíž památníku stojí symbolický hřbitov, který pamatuje na 13 000 jmen všech padlých sovětských a československých vojáků a obyvatel severní Moravy a Slezska zabitých během války.
-
Památník Petra Bezruče
Expozice v tomto areálu odkazuje na literárně-vědecké pracoviště a sídlo má dokonce přímo v rodném době Petra Bezruče.
-
Areál československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách
Areál se věnuje vojenské tematice a snaží se přiblížit autentickou atmosféru po dobu druhé světové války.
-
Srub Petra Bezruče
Jedná se o srub, ve kterém Petr Bezruč pobýval. Je zde kladen důraz na to, aby zde nebylo prováděno příliš mnoho změn a srub si zachoval svou autentičnost.
Tak kterou památku si vyberete? My určitě doporučujeme navštívit všechny, jelikož každá nás dokáže obohatit o něco nového.
Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz