Skanzen Svobodné Hamry – od technických památek až po lidové stavitelství

0
Skanzen Svobodne Hamry
Skanzen Svobodne Hamry

Skanzen Svobodné Hamry – I přes svůj název se nenechte zmást, tato kulturní památka leží v obci Vysočina, která se nachází u města Hlinska, v památkové rezervaci Betlém. Tenhle soubor je sestaven z kulturních památek z oblasti lidového stavitelství a architektury, jež jsou začleněny do muzea v přírodě s expozicemi vesnického prostředí. Můžeme zde obdivovat jak skanzen Veselý Kopec, tak také objekty vesnické památkové zóny Svobodné Hamry.

Vznik muzea se zakládá na lidových a technických stavbách Českomoravské vrchoviny, spojené s lidovou architekturou z Českého Horácka. Všechny tyhle exponáty patří do Národního památkového ústavu. Muzeum bylo zpřístupněno veřejnosti poprvé v roce 1972 a její expozice se od té doby stále více rozrůstala o další skvosty, které Vás zaujmou na první pohled, jako například urbanistický celek Betlém. Pro všechny tyhle jeho krásy byl soubor dne 9. Prosince 2003 byl dokonce prohlášen Ministerstvem kultury České republiky za kulturní památku ve správě Národního památkového ústavu.

Tyhle lidové stavby najdete v severozápadní části Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy ve dvou samostatných lokalitách. Expozice zvaná Na Vysokém kopci se rozkládá nad soutokem Dlouhého potoka s řekou Chrudimkou. Najdeme zde technické památky na vodní pohon či ostatní exponáty lidového stavitelství, které se rozprostírají v prudkém svahu nad ním, ale určitě stojí za zdolání.

Klub českých turistů zavedl na Vysoký kopec dvě turistické trasy:

  • Zelená – tahle trasa vede z Hlinska – Králova Pila – Veselý Kopec – Dřevíkov – Svobodné hamry. Po cestě můžete vidět památný domek č. 180, dále pokračujete k městskému muzeu a galerii. Celá trasa je součástí naučné stezky Krajem Chrudimky a turistické cesty Františka Kavána.
  • Žlutá – začátek trasy vede mírným svahem nad Dlouhým potokem, kolem něhož narazíte na zajímavé exponáty technických staveb na vodní pohon, jako například vodní obilní mlýn, vodní olejnu, pilu a stupník a na tříslo.

Takže je už jen na Vás, kterou cestu si zvolíte, jelikož na každé najdete určitě něco, co Vás zaujme.

Další info: http://www.virtualczech.cz/kraj-pardubicky/56-vesel-kopec-skanzen

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here