Pivovarské muzeum Kostelec nad Černými Lesy

0
Pivovarské muzeum Kostelec nad Černými Lesy

Pivovarské muzeum Kostelec nad Černými Lesy. Jak je všem známo – češi a pivo jsou doslova nerozlučitelní přátele. I proto v naší republice vzniklo několik muzeí, která nám ukazují, jaká rozmanitá piva jsme schopni uvařit či se předhánět, který sládek dokáže připravit chutnější mok.

A právě jedno z takových muzeí vzniklo přímo v areálu pivovaru v Kostelci nad Černými lesy. Pokud jej budete chtít prozkoumat, musíte se vydat hned do několika objektů, do kterých je muzeum rozděleno:

  1. Sladovna

Jak je patrné již z názvu, zde se technologicky upravuje jedna z nejzákladnějších surovin pro výrobu piva – a tím je slad. Zde uvidíte proces máčení ječmene, jeho čištění, máčení, klíčení, sušení, odkličování a až p konečné skladování.

  1. Varna

Zde se mimo jiné štěpí škroby na cukry a můžete zde obdivovat celý proces vzniku ohoto výjimečného nápoje.

  1. Chladící štoky

Zde najdeme mělké vany o velké ploše, kde mladina přirozeně chladne. V Česku jsou funkční chladiče piva velice ojedinělé.

  1. Sprchový aparát

Jedná se o trubkový chladič, ve kterém proudí horká mladina. Jedna se o jediný funkčná sprchový chladič u nás.

  1. Ležácké sklepy

Zde se mladé pivo dokvašuje a dozrává do té správné chuti. Je třeba zde zachovat nízkou teplotu a dát pivu dostatek času, aby bylo co nejlepší.

  1. Bednárna

Zajímavostí je, že tenhle pivovar je jeden z mála, ve kterém se dochovala bednárna funkční – a to na tradiční kulturní akce, které jsou zde pořádány dvakrát do roka – Vykulení a Vysmolení.

  1. Kompresorovna

Slouží spíše jako expozice toho, jak to fungovalo dříve. Objevíme zde obří čpavkové kompresory se setrvačníky, kouřící komíny a podobně. Tyhle komponenty byly samozřejmě již dávno nahrazeny modernějšími prostředky.

  1. Strojovna

Zde Vás překvapí fungující parní stroj – úžasné díly zdroj, jak se říká. Je zde již od roku 1904 a Vy stále můžete obdivovat jeho skvělý výkon.

  1. Žentour

Jedná se o chráněnou budovu mlýniště s krovovým systémem a můžeme tvrdit, že je největší stavbou svého druhu v Evropě.

Taky jste si nemysleli, že výroby piva je až tak složitá, že mám pravdu? Nicméně, celý tenhle proces rozhodně stojí za to!

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here