Rozhledny jsou bezesporu fascinujícím prvkem v přírodě, protože nabízejí nejen nádherný výhled, ale často se jedná i o ukázku starší či novější architektury, která by měla být vhodně zakomponována do okolního terénu. Nezáleží na tom, zda na onom místě rozhledna stojí už roky, nebo je nová a moderní. Důležité je celkové vyznění, které vás na dané místo přiláká i vícekrát.
Špulka u Lbosína
Tato rozhledna se nachází na Benešovsku asi 15 km od Benešova u obce Lbosín na kopci Březák. Zajímavostí je, že dostala název podle svého tvaru: zatímco vnitřek je kovový s 151 kovovými roštovými schody, plášť je dřevěný (ze smrku a modřínu) a postavený ve tvaru špulky od nití. Rozhledna stojí na místě triangulační věže, která zanikla v roce 1960. Rozhledna je přístupná celoročně, kiosek pouze v letním období. A co můžete z rozhledny spatřit? Zejména je to Benešovsko a Posázaví, dále také část Povltaví, Velký Blaník, Javorovou skálu, v dálce je pak při dobré viditelnosti možné spatřit Krkonoše a Ještěd. A kdyby vám nestačil výhled, kolem rozhledny se nachází pěkná naučná stezka Ptačí stezka. Některá zastavení nabízejí i hry a zábavu pro děti.
Babka u Zruče nad Sázavou
Tato rozhledna je zajímavá jak svým barevným provedením, tak půdorysem ve tvaru šestiúhelníku. Barvy září široko daleko a můžete obdivovat jejich kompozici i symboliku – vše, co je dřevěné, je provedeno v tmavě hnědé barvě, ocelové prvky jsou stříbrné a střecha červená. Rozhledna je otevřena a zpřístupněna veřejnosti od roku 2015, a to celoročně. Kovové schodiště má 130 schodů. K rozhledně vede turistická stezka, auto je možné zaparkovat cca 1 km od ní. Při dobrém počasí se můžete těšit na výhled na Zruč nad Sázavou, vrchy Melechov, Velký Blaník, Fiolník a Jordán a obec Chabeřice.
Rozhledna u Jakuba
Také poměrně nová rozhledna, otevřená v roce 2013, vznikla v nádherném prostředí České Kanady, nedaleko Valtínova, na tzv. Havlově hoře. Tentokrát se jedná o převážně dřevěnou rozhlednu, která však má kovové prvky i schodiště (ovšem se dřevěnými schody) a navíc je umístěna na betonovém bloku. Jedná se o nejvyšší vyhlídkovou stavbu tohoto druhu u nás – měří 33,3 m, je rozdělena do 10 pater po 3,3 metru. Rozhledna je přístupná v sezóně od dubna do října celodenně, mimo sezónu o víkendech a svátcích. Za dobré viditelnosti se můžete těšit na celý přírodní park Česká Kanada, město Dačice, Český Rudolec, vrch Javořice, za dobrých podmínek i Kleť a rakouský Schneeberg. Děti jistě potěší blízké hřiště s lanovkou.
Kelčský Javorník u Rajnochovic
Tato rozhledna na východní Moravě má jiné specifikum. Vnitřek je kovový, obložení je provedeno z modřínových lamel, přičemž půdorys připomíná hodinový ciferník. Schodiště je vřetenové, složené ze 156 kovových roštových schodů. Rozhledna má 11 pater se zastavením, 12. patro tvoří kruhová krytá plošina a 13. patro je nekryté. Rozhledna je celoročně volně přístupná. Při dobrém počasí lze spatřit Hostýnské vrchy, Beskydy, Chřiby, Hanou a Javorníky, ale také hrad Buchlov a někdy dokonce Malou Fatru, Bílé Karpaty a Povážský Inovec.
Rozhledna Salaš na Jezuitském kopci
Ve Zlínském kraji se nachází asi nejneobvyklejší rozhledna co do tvaru. Je kovová obložená modřínovým dřevem a má dvě plošiny, přičemž je složena jakoby ze dvou sedmiček (někomu může připomínat hasák). Schodů je „jen“ 112 a jsou kovové. Rozhledna je celoročně volně přístupná. Vidět z ní můžete obec Salaš, Velehrad, Uherské Hradiště, hrad Buchlov, Velkou Javořinu a Chřiby. Mimochodem lavičky kolem rozhledny jsou rovněž ve tvaru sedmičky.