Rio de Janeiro: Na konci února proběhla v v brazilském Rio de Janeiru událost, kterou mnozí považují za osmý div světa. Pojďte se spolu námi pokochat nádhernými kostýmy a jako přídavek si dopřejte něco z nevšední historie karnevalu i tipy na tradiční pochoutky, které jsou v jinou část roku jen velmi obtížně k sehnání.
Věděli jste, že v Rio de Janeiru existuje přes 20 škol samby? Ty prestižní poznají jejich skuteční fanoušci na první pohled podle barev, které používají. Třeba červená a černá patří Flamengu, zelená a růžová Mangueiře a modrá bílá pak slavné Beija-Flor. Ale to zdaleka není vše.
Kde se vlastně vzal karneval v Rio de Janeiru?
Možná vám to při pohledu na spoře oděné exotické krásky tak nepřipadá, ale tradice karnevalu je ryze evropská. A může za ni jak jinak než kolonizace. 17. století přineslo do Brazílie portugalské mořeplavce a přistěhovalce spolu s jejich bujarými veselicemi. Do karnevalu však měly zatím daleko. Bujaré pitky brzy zaplnily vzduch odpadky a vejci, které po sobě účastníci házeli. O nevinnou zábavu však nešlo, mohla totiž skončit i smrtí příliš zuřivého bijce.
Trvalo téměř dvě století, než byly tuto pouliční radovánky zakázány a nahrazeny umírněnějšími oslavami, připomínající spíše italskou zábavu. Tehdejší šlechta se totiž shlédla právě v této zemi a nechala si odtud dovážet nejrůznější rekvizity – od drahých látek až po učitele tehdy moderního tanga a charlestonu. A protože byl třeba tihle krásu nějak zužitkovat, přišly na řadu dlouhé městské průvody v pestrobarevných kostýmech.
Další etapa historie karnevalu v Rio de Janeiru přišla na konci 19. století, kdy se do města začali stěhovat propuštění otroci. Ovšem obyvatelé chudinských čtvrtí alias favel samozřejmě do běžných ulic nemohli, takže si vytvořili slavnosti vlastní a zdaleka ne tak upjaté, jak to viděli u Evropanů.
Posledním důležitým prvkem celé události je potom samba, která vtrhla do brazilských ulic v roce 1920 a to samozřejmě přes favely. Brzy si však získala oblibu napříč celou společností. A to dokonce tak, že se ti nejlepší černošští tanečníci a průvody objevovali i v jinak bílých evropských čtvrtích.
Školy samby vznikly v chudinských čtvrtích
A odtud byl už jen krůček k tomu, aby ve favelách začaly vznikat první taneční spolky a později i školy. Nějaký čas to ovšem trvalo. První veřejný průvod, uspořádaný školou samby, prošel městem a v roce 1929. Ovšem o rok později dávalo své umění na odiv už škol pět. Jednou z nich byla i již zmiňovaná Mangueira, která si svou tradici udržela dodnes.
Ovšem není bez zajímavosti, že většina škol vznikla právě na chudých předměstích. Jejich primárním účelem nebyla výuka tance, ale spíše zprostředkování jakéhosi sociálního a kulturního útočiště pro ty nejchudší obyvatele. A této formy se nevzdaly ani dnes.
Co si dát, až budete v Rio de Janeiru?
Hledejte restaurace, které nabízejí churrasco rodizio (šuhasko rodýzjo). Pokud si tato dvě slova rozebereme, zjistíme, že churrasco je způsob přípravy masa (v čele s nejoblíbenějším hovězím) na speciálním grilu. Jde původně o jihoamerický jídelníček naháněčů dobytka, kteří si takto připravovali maso ze svěřených zvířat na ohništi. A rodizio je zase způsob servírování, při kterém sám kuchař chodí s masem upraveným na churrasco mezi stoly a sám odkrajuje kousky masa z připraveného špízu vám přímo na talíř
Jde o perfektní způsob servírování, při kterém si můžete užít spoustu zábavy. Jen se nezapomeňte podívat na papírové kolečko, které leží vedle vašeho talíře. Pokud chcete nášup, otočte ho zelenou stranou nahoru, červená naopak znamená pro kuchaře stopku. A mimochodem, sníst toho můžete, kolik se do vás vejde a to včetně předkrmů, příloh nebo salátů.
A co si dát jako dezert? Určitě si počkejte na quindao. Skládá se z vajec, cukru, čerstvého kokosu a ovoce. Na první pohled vám může připomínat pudink A jak se připravuje? Vejce se vyšlehají s cukrem, přidá se čerstvý kokos a mlék a vše se povaří Pak se směs nalijte do formičky, dozdobí ovocem (zejména papájou a ananasem) a nechá se ještě 30 minut dojít ve vodní lázni. Zdobí se čerstvým ovocem a mátou a jde skutečně o jedinečnou pochoutku.
Než se vypravíte do Ria na karneval
Nestačí si hlídat konkrétní datum. Pamatujte si, že zábava začíná vždy v neděli před merdi-grass, co je víkend 40 dní před Velikonocemi. A ty jsou každý rok jindy.
Lístky si rezervujte už několik měsíců dopředu, protože za vstup na Sambodrom se samozřejmě platí. Nejlevnější lístky seženete už za pár stokorun, ty nejdražší i za 10 000. Nejlevněji bývá hned na začátku, kam se stahují lidé z chudinských čtvrtí. A včasné rezervace platí i na kostýmy, pokud si nechcete přivést vlastní. Levněji než za 5 000 Kč však kostým nepořídíte, s tím se smiřte už předem.