Místa, která jsou opředená záhadou, ke kterým se vážou legendy a různé pověry, jsou zkrátka velmi atraktivní a budí lidskou neutuchající zvědavost. V sousedním Německu mají jedno z mnoha míst, která stojí za zmínku a rozhodně i spatření na vlastní oči. Jak je to však se vstupem na Ďábelský most?
Rakotzbrücke neboli Ďábelský most najdete u našich německých sousedů a to konkrétně v malé vesnici Kromlau. Most se nachází přímo v parku, je znám pro místní jako Rakotzbrücke, u nás přeloženo coby Ďábelský most.
Most je magnetem pro turisty v létě i v zimě
V německém parku můžete spatřit na vlastní oči tento klenutý most, který je doslova magnetem pro návštěvníky zásluhou jeho tak trochu strašidelnému vzhledu a zejména díky tomu, že ať se postavíte na jakékoliv místo, díky odrazu mostu ve vodní hladině jezera můžete vidět celistvý a neporušený kruh. To vše umocněno okolní krásnou a klidnou scenérií.
Most byl postaven v 19. století. Jeho výstavba trvala zhruba deset let. V průběhu této výstavby se na jezeře i v parku objevily čedičové stavby, které tak místu dodávají na pomyslně temné pověsti. Kámen pro tyto čedičové stavby byl přivezen ze Švýcarska a Polska. Most, který je ozdobou a dominantou zdejšího parku navštíví ročně tisíce turistů a fotografů. Uznejte sami, tuto krásu prostě je třeba vidět a zdokumentovat prostřednictvím pořízení vlastní fotografie.
Návštěva mostu je vhodná v jakémkoliv ročním období. Pokud se však vypravíte například na jaře, konkrétně v květnu, tak zdejší park je pod záplavou rozkvétajících rododendronů a provoní tak i celé okolí. I okolní příroda kolem mostu je nádherná a vybízí k procházce a protažení svalstva po jízdě. Kromě mostu zde můžete vidět a navštívit i místní zámeček, starodávné domy, projít se po lesní cestě. Zdejší místo Bad Muskau je dokonce na seznamu UNESCO a při návštěvě Ďábelského mostu by neměla být opomenuta jeho návštěva.
Most zahalený tajemstvím a obestřen záhadou
Ďábelskými mosty byly ve středověku označovány všechny podivně vypadající mosty na území Evropy. Označení získaly jak dle vzhledu, ale také někdy i dle neobvyklých podob, kdy lidé věřili v nadpřirozenou sílu jejich stavitelů. Charakteristickým znakem pro tyto „ďábelské mosty“ byl dokonalý tvar a elegantní oblouky. Lidé totiž byli přesvědčeni, že podobné konstrukce jsou natolik podivuhodné a současně i nebezpečné, že je zkrátka musel vybudovat sám vládce pekel.
A jelikož Ďábelský most v německém Kromlau přitahuje pozornost právě tím, když se oblouk zrcadlí na stojaté vodě jezera, tvoří takřka dokonalý kruh, který působí mysticky. S tímto záměrem byl most postaven a je díky tomu oblíbeným a vyhledávaným místem. Nejmagičtější a nejpozoruhodnější je pohled přímo z hladiny jezera.
Jak je to se vstupem na most
Praví se, že pokud byste se rozhodli po mostě přejít, tak byste se zlou potázali. Skutečnost je taková, že v současné době je vstup na most zakázán a to z logického důvodu, jde o jeho záchranu a uchování i pro další generace a budoucí návštěvníky. Nicméně vstup do parku, kde se most nachází a kde můžete se pokochat jeho krásou, pořídit nezapomenutelné snímky, je zcela zdarma po celý rok. Automobil můžete nechat na parkovišti nacházející se zhruba pět minut od mostu.
Ale také pro obrovské množství rostlin a stromů. Park o rozloze 80 hektarů a jeho přehlídka lesního bohatství v podobě liliovníků, katalp a dalších stromů je pastvou pro oči. Park je nejkrásnější v květnu, kdy zde rozkvétají azalky a výše již zmíněné rododendrony.
Kdo stojí za stavbou mostu?
Uvádí se, že most v německé vesnici Kromlau nedaleko polských hranic, nechal postavit Friedrich Hermann Rötschke, rytíř z Kromlau. Nicméně tím, jak impozantně vyhlíží, se mu dostalo přívlastku ďábelský, jelikož lidé byli přesvědčeni, že jej postavil sám Satan.
Ve skutečnosti byl most postaven obyčejnými smrtelníky a to z velkých kamenů zasazených přímo do mostního oblouku a šedých bloků čediče. Nebo že by to bylo nakonec v kompetenci samotného ďábla? Kdo ví…