Puma punku: Chrámový komplex v Bolívii obestřený tajemstvím

0
bolivie
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Puma punku objevili první Evropané už v 16. století. Už tehdy zůstali v úžasu nad přesností stavby a velikostí kamenů. Není ani známa přesná doba vzniku komplexu. Bloky jsou přesně spojeny a precizně opracovány. Civilizace, která komplex postavila, záhadně zmizela.

Puma punku leží asi hodinu a půl jízdy z hlavního města La Paz. Nachází se v blízkosti Tiwanaku, což je asi nejznámější památka Bolívie. Pozornost budí už samotné, obrovské kamenné bloky, které se řadí mezi největší nalezené na světě. Puma punku vystavěla starodávná kultura, proto je až neuvěřitelné, s jakou precizností je stavba provedena – přesné zářezy, vyleštěné povrchy, jednotlivé bloky do sebe zapadají jako stavebnice. V kamenech jsou vyvrtané otvory, stejné velikosti a precizního tvaru. Naprosto neuvěřitelné, že vše bylo vyrobeno v době, kdy neměli lidé sofistikovanější nástroje, natož moderní techniku. I při současném technologickém pokroku by bylo obtížné stavby napodobit.

puma punku
Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Záhada obrovských kamenných bloků

Další záhadou je, jak tak velké kamenné bloky do tohoto místa dopravili. Puma punku se nachází v nadmořské výšce 3850 m, což je nad hranicí lesa a tudíž nemohli použít stromy jako dřevěné válce pro dopravu monolitů. Teorie předpokládají užití velkého množství pracovní síly, ramp a šikmých plošin. Ale to jsou jen teorie. Také se ví, že obyvatelé neznali písemnou formu záznamu a tak se nabízí otázka, jak byli schopni stavby naprojektovat.

Analýzou bylo zjištěno, že velké kamenné bloky jsou z červeného pískovce, který se těžil asi 10 km od samotné stavby. Odborníky nepřestává udivovat, jakou musela mít civilizace znalost kamenického řemesla a geometrie. Spoje na sebe naprosto přesně zapadají. Spojení jednotlivých kamenů jsou navíc vyrobeny ze slitiny kovů, pro tuto oblast netypickou.

kameny 1
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Tajemství starověké civilizace

Puma punku je součást Tiwanaku, o její kultuře jsou zmínky z období 400 př. n. l., ale až zhruba 500 let našeho letopočtu se stala civilizace rozvinutou. V době největšího rozkvětu žilo v okolí staveb asi 400 tisíc lidí. Zhruba v období 1000 let našeho letopočtu začala civilizace upadat a oblast se začala vylidňovat. Podle některých teorií došlo k několika obdobím sucha a lidé odcházeli do jiných lokalit. Předpokládá se, že lidé, kteří obývali Tiwanaku, předcházeli Inky. Ve skutečnosti se přesně neví, kam tato civilizace zmizela. Vědci se také domnívají, že Puma punku postavili indiáni kmene Aymara, kteří v oblasti žijí dodnes.

Samotní Aymarové však tuto teorii odmítají a tvrdí, že dle jejich pověstí vytvořili Puma punku bohové za jedinou noc. Což podnítilo milovníky záhad a Puma punku se dostala do jejich zájmu a domnívají se, že komplex byl vytvořen mimozemšťany.

V dnešní době už z komplexu zůstaly zbytky, něco zapříčinil zub času a také samotní lidé. Místo a jeho tajemná aura láká davy turistů a je hojně navštěvováno.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA