Prešovská Kalvárie je méně známým a přitom krásným místem s neomezeným a bezplatným vstupem. Nabízí příjemnou procházku, krátký výšlap v okouzlujícím prostředí zakončený impozantním pohledem na východní metropoli.
Komplex pocházející z 18. století
Prešovská Kalvárie je dominantou nejen města Prešov, ale byla považována za druhou nejkrásnější kalvárii v celém Uhersku. K městu Prešov se vztahuje legenda, která praví, že v místě dnešního města žil kdysi chudý pastýř Michal, který mimo malé obytné místnosti a pár ovcí neměl vůbec nic. Jednoho dne pomohl pocestnému, kterého ubytoval a následující den ho čekalo nemalé překvapení. Jeho ovce se přes noc proměnily na solné sloupy. Z pastýře se tak rázem stal majitel solných dolů a postavil si solný hrad.
Město Prešov nabízí pro mnohé doposud málo známé místo, tzv. prešovskou Kalvárii, která je doslova stvořená pro rodinný výlet i procházku s dětmi. Nachází se na kraji centra Prešova. Vede k ní nenáročná a příjemná cesta. Především je zde možný nádherný výhled na město.
Kalvárie s cenným interiérem a interesantní architekturou
Prešovská Kalvárie, slovensky Kalvária, je barokní komplex kaplí, kostela nacházející se v západní okrajové části Prešova. Kromě kostela sv. Kříže ho tvoří 14 kaplí, katakomby a přilehlý hřbitov.
Vznik prešovské Kalvárie je spojen s působením jezuitů. Iniciativa na založení vzešla ze Spolku umírajícího Krista, který založili jezuitští knězi na začátku 18. století. Stavba prvních objektů započala v roce 1720 a pokračovala do roku 1769. Některé kaple vznikaly ještě i v 19. století a to až do roku 1893.
Všechny kaple mají podobný vzhled a to štítové průčelí zdobené ornamenty a erbem donátora a polokruhovitým zaklenutým vstupním portálem. Pouze kaple Svätých schodov se odlišuje svým tvarem. Tato kaple byla postavena v roce 1765 podle vzoru kaple Sancta Scala při Lateránském kostele v Římě. V průčelí nad vchodem je umístěný erb s darovacím textem. Vnitřek vyplňuje 28 schodů s místem na relikvie svatých, oltář s kamennou plastikou a nástěnné malby jsou dílem malíře Ondreja Trtinu. V kostele sv. Kříže vytvořil barokní prostor, kdy využitím barev a světla opticky zvětšuje interiér, než jakým je ve skutečnosti.
Nejbohatší výzdobu má kostel sv. Kříže se svými bočními kaplemi a kaple Svätých schodoch, kterou nechal postavit litevský kníže Karel Radziwill v roce 1765. Postranní kaple kostela sv. Kříže mají interesantní uměleckou malbu a barokní interiér. S kostelem a kaplemi byl současně postavený i hřbitov, který původně sloužil na pohřbívání donátorů. Na hřbitově se nachází několik zajímavých a umělecky cenných krypt v empírovém slohu.
Na prešovské Kalvárii se nachází katakomby, které byly postavené v roce 1836 a sloužily coby hrobka pro kněží.
Výhled z Kalvárie v Prešově má své kouzlo
Výhled z prešovské Kalvárie nabízí nádhernou podívanou, kterou stojí za to si časem dokonce i zopakovat. Samotný výhled na město je krásný a skýtá široké spektrum pohledů. Celý komplex byl již v minulosti restaurovaný a upravený.