Je spousta míst, která jsou tajemná a opředená řadou legend. Některá jsou proslulá i tím, že se zde dějí negativní jevy, které jsou doposud nevysvětlitelnou záhadou. Jedno ze záhadných míst, kdy nevíte, zda je to skutečnost či už přímo horor, se nachází u našich sousedů na Slovensku. Kdo si troufne na návštěvu slovenského pohoří Tribeč?
Tajemné, magické a či strašidelné pohoří Tribeč
Tribeč je krajinný celek, který najdete v krásném Slovensku a to konkrétně ve Fatransko-tatranské oblasti. Pohoří ležící mezi městy Zlaté Moravce, Nitra a Partizanske na středním Slovensku je zajímavé nejen díky svým malebným kopcům, porostlým krásně hustými borovými lesy, ale je místem, kde se zkrátka ztrácí lidé. I to je důvod, proč se místu přezdívá coby „slovenský bermudský trojúhelník“.
Skutečnost či fikce
Na úkor toho, že se nejedná o odlehlou oblast a poměrně blízko se nachází i velká města, působí pohoří Tribeč na člověka, zejména jeho lesy, poměrně tísnivým, pozoruhodným až děsivým dojmem. Zkrátka na vás dýchne jisté tajemno. Už jen to, že ve zdejších kopcích je možné velmi snadno zabloudit. Nehledě na to, že rozcestí, cesty, údolí se zde od sebe liší minimálně, což evokuje pocit, jako kdybyste tudy šli už před chvílí.
Ještě ke všemu orientaci zhoršuje i to, že je zde velmi málo míst poskytující výhled do krajiny. A tak pod nepropustnou střechou, kterou tvoří bukové koruny stromů, vládne šero. V lese narazíte rovněž na ruiny domů, hospodářských stavení, dřevěné či kovové kříže, ale také pozůstatky staveb hradišť apod. Nicméně na člověka neboli lidskou živou bytost zde hned tak nenarazíte.
Děsivé příběhy či jen legendy o ztracených lidech
Případy, které se tu údajně staly, spadají do dvacátých let minulého století. Údajně v roce 1929 podle dostupných pramenů zde zmizel místní horal Štefan Šamšal. Pátrání po něm trvalo tři měsíce. Neúspěšně. Jen o rok později zde měla zmizet po cestě z osady Mankovce do vesnice Zlatno mladá dívka Mária Šlajserová. Roku 1939 se zde ztratil turista Walter Fischer. Ten byl jako jeden z mála nalezen, ale až o tři měsíce později, kdy ho objevili v bezvědomí a popáleného. Dotyčný údajně dožil v ústavu v Žilině. Z následků svého ztracení se do konce života už nevzpamatoval.
V roce 1980 měl zde zmizet ze svého domu Čech, který se sem přistěhoval. Celé je to o to více záhadné, neboť dům Antonína Topila byl zamčen zevnitř. Přesto dotyčný zmizel. Celkově se mělo v pohoří Tribeč ztratit více jak sedmdesát osob. Dalším pozoruhodným a nevysvětlitelným jevem je údajně podivné světlo, které má provázet zmizení jednotlivých osob.
Záhada, která některým nedopřává klidného spánku
Příběhy o ztracených lidech místním a zejména údajným svědkům tohoto zmizení, nenechávají v klidu spát ani dnes. Přestože se pohoří Tribeč nachází mezi většími městy, jak je již výše uvedeno, tak stejně počet zmizelých osob, které nemají na první pohled nic společného, je odstrašující.
Pokud byste se dali do řeči s některým ze starších místních obyvatel na úpatí pohoří, zjistili byste, že oni zkrátka věří v záhadnou moc pohoří Tribeč dodnes. Někteří místu přisuzují nadpřirozenou sílu.
Tip na výlet, knihu i film
Pokud je pro vás příběh natolik děsivý a odrazující pro vstup do lesa, můžete se podívat na celovečerní mysteriózní film „Trhlina“, který byl o této oblasti a nevysvětlitelných jevech v případě zmizení osob natočen. Pokud i film je pro vás moc silný šálek kávy, tak můžete zvolit knižní zpracování.
TIP: Cestovat se dá i levně.