Kde se nachází? Proč je i jednodenní výlet nezapomenutelným zážitkem? Jaká pověst se váže k místu a jeho vzniku? Čím si podmaní Plitvická jezera každého návštěvníka?
Plitvická jezera se nachází ve stejnojmenném parku v Chorvatsku nedaleko hranice s Bosnou a Hercegovinou. Národní park Plitvická jezera najdete přímo v hornaté části středního Chorvatska. Zaujímá plochu o takřka 300 km² a díky tomu se řadí jak mezi největší park v Chorvatsku, ale rovněž i coby nejstarší v jihovýchodní Evropě.
Vznik Plitvických jezer
Podle pověsti vznikla jezera v době extrémního sucha, kdy se všichni místní modlili i za jedinou kapku vody. Nad prosbou obyvatel se tehdy slitovala Černá královna a spolu s větrem i hromy přivolala vytoužený déšť. Ten poté trval permanentně mnoho dní, až se vytvořila jezera.
Realita je ovšem taková, že cca v době před 8000 lety se utvořila vápencová rokle, jejíž podoba se postupným narůstáním travertinových vrstev, erozí a působením zvláštních bakterií žijících v trávě i mechu, dodnes stále mění. Vrstvy tvořené těmito zvláštními bakteriemi narůstají zhruba o 3 cm ročně. Dolní jezera vznikla zřícením stropů jeskyní.
Nejstarší dochovaná zmínka o jezerech se datuje k roku 1777, kdy kněz Dominik Vukasovič pojmenoval tuto oblast podle řeky Plitvice, která tudy ovšem ale neprotéká, ale propadá se do kaňonu nejvyšším vodopádem. Roku 1949 byla zdejší oblast Plitvických jezer prohlášena národním parkem. Od roku 1979 je zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO. Pro veřejnost je park přístupný od roku 1959.
Krása jezer i nespoutané divoké krajiny
Při návštěvě vás zde čeká podívaná na komplex kaskád 16 jezer propojených 140 vodopády, 20 krasových jeskyní. Jezera obklopují smíšené lesy, ve kterých žijí vlci, rysi, medvědi, vysoká a černá zvěř. V parku se nachází i chráněné oblasti, které nejsou přístupné veřejnosti. Jedná se o chráněné oblasti pralesa a luk se vzácnou florou, kde roste více jak 45 druhů orchidejí a další rostliny. Daří se zde několika druhům lilií apod.
Národní park je otevřen po celý rok. Leží v nadmořské výšce 500 až 640 m nad mořem. Oblast je zde rozdělena na dvě části a to na dolní se 4 jezery a horní s 12 jezery. Jezera se rozprostírají na ploše cca 2 km². Největší jezera Prošćansko a Kozjak zaujímají zhruba 80% celkové vodní plochy a dosahují hloubky 47 m.
Charakteristickým znakem Plitvických jezer je jejich neustále se měnící barva, a to od azurové přes jasně zelenou, tmavě modrou až po šedou. Barva jezer se odvíjí od množství minerálů, organismů ve vodě, jelikož déšť přináší bahno, které se ukládá na dně a různý úhel dopadu slunečních paprsků způsobuje neuvěřitelnou barevnou proměnu.
Kouzlo zdejší panenské přírody
Místní panenskou přírodu se daří udržet, neboť lokalita leží v dostatečné vzdálenosti od znečištěných průmyslových oblastí, k tomu všemu se ještě nachází v poměrně chudém regionu. Zásluhou minimálního zásahu se podařilo zachovat částečně pravěkou krajinu lesů, kde doposud žijí vzácné druhy fauny, kromě vlků, divokých koček, sov, orlů, mají zde svůj domov i tetřevi či coby nejpopulárnější obyvatel parku a to medvěd hnědý. Ten je i jakýmsi zdejším symbolem.
Oblast je hustě pokrytá bukovým, smrkovým i jedlovým porostem, který patří mezi nejzachovalejší v Evropě. Díky různorodým typům půdy i nadmořským výškám je zde více jak 1250 rostlinných druhů.