Peklo u České lípy – prověří vaši tělesnou zdatnost i orientaci

0

V těsné blízkosti města Česká lípa se nachází Národní přírodní památka Peklo. Procházka hlubokým malebným údolím u soutoku řeky Metuje a Olešenky nabízí spoustu zajímavých přírodních úkazů. Přírodní rezervací byla oblast vyhlášena v roce 1997, a to především kvůli ochraně zdejšího druhově bohatého hmyzu a živočichů. Součástí Pekla je opravený skalní mlýn tzv. Pekelec, který byl v roce 1912 přestavěný na turistický hotel se zachovalými prvky lidové architektury, kde se můžete občerstvit a zároveň si prohlédnout místo, které se objevilo ve filmu Musíme si pomáhat.

peklo robečský potok
peklo robečský potok

Kudy do Pekla

Dostupnost je jednou z hlavních předností tohoto místa. Do Pekla se dostanete několika způsoby, jedním z nejjednodušších je vstupní bod, který se nachází asi kilometr od nádraží České lípy. Odtud budete pokračovat po žluté, projdete kolem kolejí a kousek za železničním přejezdem se vydáte na polní cestičku, až dojdete ke skále, odkud vydáte-li se vlevo, dojdete až ve vstupu do Pekla, na což vás již upozorní cedule.  Potom už si podle své fyzické zdatnosti vyberete trasu, která vám bude vyhovovat. Naučná 8 km dlouhá trasa vede z České lípy do obce Zahrádky a je vhodná i pro děti.

Údolím Robečského potoka

Jako samotné Peklo je označována kaňonovitá krajina Robečského potoka, ve které se z obou stran vyjímají skalní převisy a další různé skalní útvary. Klidná rovinná cesta po dřevěném chodníku vám umožňuje pozorovat a vstřebávat v plném rozsahu přírodní krásy, které vás ze všech stran obkličují.  Na konci údolí můžete obdivovat typickou architekturu dob minulých v podobě útulných dřevěných chalup.

Na jaře na bledule

Vyrazíte-li na výlet do Pekla na jaře, když kvetou bledule, potkáte velké skupiny turistů, kteří se přišli kvetoucími poslíčky jara pokochat. Cestou orámovanou lány bledulí se můžete vydat od začátku dubna, kdy začínají kvést.

Nicméně výlet do Pekla stojí za to v každém ročním období, nejen v době, kdy kvetou bledule, ale i v létě či podzimních měsících, kdy vám bude příjemnou podívanou nabízet kouzelně zbarvené listí stromů.

Více článků najdete na Vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here