Zámek Dobříš. Perla, která se proslavila především Princeznou ze mlejna

0

Zámek Dobříš se ukrývá nedaleko Prahy a návštěvníkům je zpřístupněn po celý rok. Jeho současným majitelem je Dipl. Ing. Jerome Colloredo-Mansfeld, jehož rod zámek vlastní už přes 250 let od jeho založení. Památka byla vybudována v letech 1745 – 1765 a do dnešní doby se dochovala ve velmi pěkném stavu. Jedná se o jednu z nejzachovalejších památek na jihu středočeského kraje.

Zámek Dobříš
Zámek Dobříš

Zdejší zámek se proslavil hlavně díky natáčení známé pohádky Princezna ze mlejna I a II, kterou režíroval Zdeněk Troška. Dále se zde natáčel například poslední díl seriálu Vyprávěj nebo komedie Rytíři ze Šanghaje. Zámek však neměl svou historii vždy růžovou, ve 40. letech 20. století byl vyvlastněn nacisty a sloužil jako sídlo spisovatelů. Zpět do soukromého vlastnictví se zámek i s přilehlým parkem vrátil až v roce 1998.

V současné době jsou návštěvníkům k dispozici celkem 3 prohlídkové trasy. První trasa představuje 11 místností, které jsou vybaveny dobovým nábytkem stylu rokoka a klasicismu a vypadají opravdu úchvatně. Další trasa směřuje do dobříšských přízraků, které zahrnují strašidelné místnosti se zvukovými efekty. Nechybí ani galerie JCM, kde jsou obrazy rodiny Colloredo-Mannsfeld.

Zámek Dobříš nterier 2
Zámek Dobříš nterier

Dobříš je velmi dobře dostupná jak po silnici, tak i po železnici. Autobusem či autem trvá cesta necelých 40 minut z centra hlavního města. Vlakem trvá cesta necelou hodinu a půl, ovšem vede malebnou krajinou kolem Vltavy a Středočeské pahorkatiny. Od vlakového nádraží je pak dobříšský zámek vzdálen 20 minut chůze, která vede krásnou obytnou čtvrtí rodinných domů a kolem hradu Vargač z 18. století. Hned za ním vykukuje památka místního zámku na náměstí Svodoby, která je bezesporu tím nejkrásnějším co se v Dobříši nachází.

Zámek Dobříš nterier
Zámek Dobříš nterier
Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here