Památník obětem čarodějnických procesů

0
pomnik carodejnickych procesu
Zdroj foto: grafenberg.wz.cz                                  Památník obětem čarodějnických procesů

Odjakživa jsou mezi námi takzvané „jiné síly“. Záleží na každém z nás, jestli tomu bude v dnešní době věřit. Nicméně, v dobách dřívějších byli lidé přesvědčeni, že se mezi nimi nacházejí čarodějnice – prostě ženy, které se vymykají určitým normám a konvenčně nezapadají do určitých mezí společnosti.

Takové ženy byly samozřejmě zavrhovány společností a jejich „zrušení“ bylo prováděno upalováním na náměstích pro výstrahu všem dalším ženám, které by se začaly podobně projevovat. Tyto procesy byly prováděny již od 15. století a významně se zapsaly do dějin. V našich končinách se čarodějnické procesy netěšily velké oblíbenosti, nejvíce jich ale probíhalo na Jesenicku a Šumpersku. Během 17. Století zde bylo upáleno až dvě stě lidí.

Tyhle skutečné události popisuje také kniha „Kladivo na čarodějnice“ od Václava Kaplického, která byla předlohou pro natočení stejnojmenného filmu.

Nicméně, tyhle procesy se tak významně zapsaly dějin, že do dnešní doby je na ně vzpomínáno. Důkazem toho je pomník, který je postaven právě těmto obětem čarodějnických procesů. Pokud ho budete chtít navštívit, vydejte se do Velkých Losin. Právě v Lázeňském parku v Losinách bylo v dřívějších dobách popraveno až 36 odsouzených lidí v čarodějnických procesech. Přesně na tomhle místě pomník v dnešní době najdete.

V Jeseníku se nachází známá Priessnitzova ulice a právě po ní je třeba se vydat, pokud chcete pomník navštívit. Když celou ulici projdete, tak zhruba třicet metrů za posledními domky se vydáte na lesní pěšinku, která Vás přivede do listnatého lesíku. Po zdolání dalších třiceti metrů se dostanete do cíle své cesty a dojdete právě k pomníku. Ten byl vystavěn hned po druhé světové válce a na začátku 21. Století by městem Jeseník zrekonstruován a úprav se dočkal také okolní park.

V letech 1622 až 1684 Jesenicko postihly tři vlny čarodějnických procesů. Svou brutalitou předčily dokonce Losinsko-šumperské procesy, jelikož zde byly upalovány nejenom ženy, ale dokonce celé rodiny včetně dětí.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here