Kde je možné spatřit čokoládové hory? Jaká legenda se váže k jejich vzniku

0
ostrov Bohol
Zdroj foto: P199 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Ostrov Bohol: Kde se nachází tento unikát? Proč se v jejich názvu odráží sladká pochoutka, která je pro řadu z nás neodolatelnou. Jak je to s čokoládovými kopci? Je možné se dívat či i ochutnat? Vznikly tyto hory skutečně tak, jak praví legenda?

Skvostné krásy ostrova Bohol

Takzvané Čokoládové hory či Čokoládové kopce se nacházejí na filipínském ostrově Bohol. Čokoládové hory či kopce vzbuzují spoustu otázek. Ze strany průvodců zní ovšem odpověď v podobě, neptat se a raději si užívat pohled na tuto krásnou, doslova pohádkovou krajinu. Čokoládové hory zahrnují více jak 1250 souměrně tvarovaných kónických kopců zhruba stejné velikosti roztroušených v oblasti 50 km². Jejich výška se pohybuje v rozmezí od 30 do 120 m.

Hovoří se o nich coby o novodobém divu světa. Jsou porostlé zelenou trávou a jsou neuvěřitelně pravidelné. Tráva v období sucha zcela zhnědne a kopce mají hnědou téměř čokoládovou barvu. Odtud pramení jejich současný název. Dříve se jim totiž říkalo Carmen Hills a to podle jedné blízké vesnice.

Na druhou stranu jsou opředené řadou otázek, na které není známa jasná odpověď. Vždyť názory odborníků se rozcházejí už jen při určení přesného počtu. Co zdroj, to jiné číslo. Někteří tvrdí, že jich je „pouze“ 1268, jiní k tomu přidávají ještě pár stovek. A stejně je tomu v případě vzniku. Nejčastěji se mluví o tom, že Čokoládové hory vznikly erozí zdejšího korálového vápence. Co tedy stojí za vznikem těchto geologických útvarů?

Bohol
Zdroj foto: Jeroen Hellingman / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)                  ostrov Bohol

Napoví legenda?

Legenda praví, že Čokoládové hory jsou ve své podstatě zkamenělé slzy obra. Boholský obr Arogo vzplanul láskou ke sličné Filipínce Aloye. Ona ovšem jeho city neopětovala, jak už se tak stává v životě v pozemském i nadpozemském. Obr Arogo byl plný žalu a pláče. Jeho obrovské slzy kanuly na zem a při doteku s jejím povrchem zkameněly. A tak vznikly podle filipínské legendy proslulé Čokoládové hory na Boholu.

Jiná pověst hovoří v rámci jejich vzniku o souboji obrů, kteří spolu bojovali a metali po sobě obrovské balvany. Co kámen, to jeden kopeček. Legenda sice tvrdí, že se oba obři po 3 dnech usmířili, ale obrovské balvany po sobě už neuklidili.

Chocolate Hills pod ochranou UNESCO

Chocolate Hills neboli Čokoládových hor je více jak 1250. V roce 1998 byly vyhlášeny jako 3. národní geologický monument Filipín. Čokoládové hory neboli kopce je možné si prohlídnout z vyhlídkové stanice, na kterou vede 214 schodů. Odtud se nabízí fascinující výhled ze 64 metrové výšky na celou planinu posetou kuželovitými kopci.

Další možností je při návštěvě zapůjčení čtyřkolky, na které je možné čokoládové kopečky a kopce sjíždět a užívat si jejich krásu.

Co stojí za skutečným vznikem?

Mezi vědci existuje řada hypotéz o tom, jak tento geologický útvar vznikl. Někteří odborníci zastávají názor, že jde o výsledek erupce podmořské sopky. Jiní tvrdí, že v minulosti byly hory součástí korálového útesu a vlivem počasí a eroze získaly tak současný tvar. Existuje i domněnka o destrukci kdysi aktivního vulkánu.

Živé lákadlo ostrova Bahol

Ostrov Bohol se pyšní nejen unikátním geologickým útvarem v podobě Čokoládových hor, ale za zmínku stojí i jedna atraktivní živá atrakce. Žije zde nejmenší opička světa mající v poměru k tělu ty největší oči. Pokud bychom tento poměr měli převést k člověku pro lepší představivost, tak bychom my lidé museli mít oči velké jako grapefruity.

Tyto poloopičky se živí nočním hmyzem. Jsou zajímavá nejen obrovskýma očima, ale i roztomilým obličejem.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA