Jak to bylo s hradem Karlíkem doopravdy

0
hrad Karlik
Zdroj foto: KarelTvrdik / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)          hrad Karlík

Hrad Karlík si všichni pamatujeme z muzikálu Noc na Karlštejně jako sídlo manželky Karla IV. Elišky Pomořanské. Stál tento hrad doopravdy a opravdu byl sídlem českých královen?

Historické prameny

Máme bohužel velmi málo historických pramenů ohledně tohoto hradu. Nejspíš jej opravdu nechal založit Karel IV., ale ani to nemáme spolehlivě doloženo. Určitě jej však nenechal založit pro královny, protože královny (i ostatní ženy) na Karlštejn směly, maximálně jim byl zapovězen přístup do kaple, aby nerozptylovaly pozornost panovníka. Doloženo je naopak to, že roku 1400 jej nechal zastavit Karlův syn Václav IV., když zase potřeboval peníze.

Pak už máme hrad zmíněn jen v roce 1544, resp. v pramenech se zmiňuje rybník v okolí hradu a mlýn.

Jak to vypadá s hradem nyní

Nyní je hrad zaniklý, najdeme jen vyvýšené místo, kde stával. Nevíme ani s přesností, kdy zanikl. Ovšem i místo, kde stával, je chráněno jako kulturní památka a okolí je chráněno jako přírodní rezervace Karlické údolí.

prejz
Zdroj foto: Jom / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Kde přesně máte pozůstatky hradu hledat

Pozůstatky hradu Karlíka hledejte nedaleko obce Mořinka v okrese Beroun.

A jak hrad kdysi vypadal

Hrad byl menšího půdorysu, zřejmě lichoběžníkovitého, přístupný byl ze severní strany jedinou branou a chráněn byl příkopem a valem. Jistě víme jen to, že střecha byla pokryta prejzovou krytinou, což jsou tašky, které předcházely pozdějším bobrovkám, a měly oproti nim jednu významnou nevýhodu, a to, že se skládaly ze dvou částí – plošší spodní a více vyklenuté horní.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here