Orlické hory jako oáza klidu. Vyzkoušejte je na letní prázdniny

0
orlicke hory panorama
Foto: No machine-readable author provided. Olaf1541 assumed (based on copyright claims). / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Jestli přemýšlíte, kam s dětmi o letních prázdninách na hory, vyzkoušejte ty Orlické. Nejsou co do velikosti příliš velké, ale zato tu najdete opravdu klid, krásnou přírodu a milé lidi.

Proč jsou Orlické hory tak krásné

Orlické hory jsou krásné a čisté především proto, že se sem nevydává mnoho turistů. Některá místa jsou lidmi téměř nedotčena. Pokud hledáte místo, kde budete s dětmi ubytováni skoro sami v horském hotelu, pak doporučujeme třeba horský hotel Čihalka. Nachází se sice téměř na hranicích s Polskem, ale je tu klid, dětské hřiště, hřiště na badminton, stolní tenis, výborná kuchyně a milá obsluha.

Horecky orlicke hory
Foto: Tereza Tejklová / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Co můžete vidět v přírodě

V Orlických horách najdete mnoho květin, které jinde neuvidíte, nebo jen velmi málo. Blízko samotné Čihalky se nachází louka s chráněným hořečkem českým. Jinak se tu vidí celé meze plné mateřídoušky, náprstníků a další květin. Na slunných stráních se potkáte s ještěrkami, slepýši a užovkami. V potocích můžete zcela běžně pozorovat žáby.

Když vám příroda přestane stačit, vydejte se do města

Za pozornost rozhodně stojí Olešnice v Orlických horách, kde se nachází především Utzův mechanický betlém. Stavba, která by se nevešla ani do velkého obýváku, se sama rozpohybuje a hodná paní, která betlém obsluhuje, dokonce dětem dovolí, aby si kolem samy zatočily. A další město, které se vyplatí navštívit, je Dobruška – určitě stojí za vidění rodný domek F. L. Věka, kde se vám dostane zasvěceného výkladu o jeho životě, dále pak muzeum a synagoga. A až vám bude vedro, vykoupejte se na příjemném venkovním koupališti.

oricke hory
Zdroj foto: Markéta Hubáčková

Za hranice

A jestli toho pořád nebudete mít dost, vezměte si s sebou pasy a vydejte se za hranice do Polska, kde na vás čekají skalní města – Kudowa Zdroj (městečko se jmenuje Bludné Skály) a Hejšovina. Ovšem pozor – mezi skalami se protáhnou jen štíhlí 😉

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here