Oregon: Potěší milovníky pestrosti, železnice i levných nákupů

0

most

Dalo by se vlastně říct, že Oregon je zemí národních parků. Nabízí rozličné přírodní scenerie, ale i obsáhlé prostory, zabrané nádhernou krajinou jezer či prérií. Poušť se tu setkává s mořem (Oregon najdete na západním pobřeží USA), jinde však přetrvávají výhodné podmínky pro pěstování vinné révy, ovoce i ječmene.

Je to vlastně takový rival Kalifornie. Ta ho svírá z jedné strany, zatímco z té druhé se na něj tlačí Washington. K Oregonu se však váže i množství dalších zajímavostí. Málokdo ví, že jde o jeden z prvních států na světě, v němž bylo oficiálně povoleno držení marihuany (samozřejmě v menším než malém množství). A co víc, neznají tu daň z přidané hodnoty – takže z každého nákupu nemusíte státu odvádět opravdu vůbec nic.

Po železnici a skrz národní parky

Evropanům přijde krajina Oregonu obvykle velmi zajímavá, zvláště pokud ji mohou brázdit po legendární oregonské železnici. Tady ještě pořád vcelku běžně jezdí vlaky na páru a není tak problém přenést se do časů, kdy kolonizace Ameriky teprve začínala a železní oři byli často zastaveni indiány, kteří vytrhali koleje.

Pokud milujete pláže a nedáte dopustit na ty kalifornské, pak vás určitě potěší, že ty v Oregonu se jim velmi podobají – nejsou však tak známé a tudíž ani turisticky přeplněné. Táhnou se podél Pacifiku v délce 363 mil a jsou skutečnou chloubou této země. Stačí se ubytovat na pobřeží (v bezpečném pásu) a počkat si na proslulou oregonskou přímořskou bouři. Půjde rozhodně o nezapomenutelný zážitek.

Velkou část oregonské krajiny také tvoří lesy. Ne nadarmo čas od času probleskne tento kout Ameriky v celosvětových zprávách jako středisko obřích lesních požárů, které se jen obtížně dostávají pod kontrolu. Cestování v nejsušších měsících roku je tedy spojeno s určitými riziky. Důležité je dodržovat všechna předepsaná pravidla a opravdu si krýt záda např. sledováním aktualit z dané oblasti. Koneckonců, z tohohle úhlu pohledu je to v Oregonu stejné jako v Kalifornii.

Věděli jste, že: Na území Oregonu žije přes 500 druhů ptáků? Takže máte-li ve svém arzenálu pořádný lovecký dalekohled, určitě ho neváhejte vzít s sebou.

Ale to rozhodně není jediné vodní lákadlo, které Oregon nabízí. Zamířit byste měli i ke Crater Lake, což je nejhlubší jezero v Americe. Překvapí vás svou sytě modrou vodou. A až se dost nabažíte jeho krásy, vydejte se do nedalekého Portlandu. In on se pyšní jedním NEJ, jde o největší město v zemi. Lidé jsou tu přátelští a pravidelně se tu pořádají nejrůznější festivaly piva (koneckonců okolí Portlandu je proslulé přítomností mnoha rodinných pivovarů) či hudební festivaly.hora

Oregon – země pro milovníky adrenalinu

Že vás nebaví se půvabným krajinám jenom obdivovat? Oregon můžete klidně projet křížem krážem na kole. Cyklostezek je tu požehnaně. Do sytosti si užijete nejenom silniční cyklistiku, ale i tu plážovou nebo třeba horskou. Čas od času však doporučujeme vyměnit kolo za raft a sjet si některou z divokých řek tohoto amerického státu.

A kam dál? Potěšíme i milovníky lyžování, v Oregonu jsou totiž četné ski areály funkční nejenom v zimě, ale i v létě. Rozhodně největší a nejlépe vybavená střediska se nacházejí na nejvyšší hoře oblasti – Mount Hoodu. Spletitý terén navíc potěší i poměrně příznivými cenami, o nichž by si i leckteré naše areály mohly nechat zdát.

A na závěr si neodpustíme ještě pozvánku pro milovníky horolezení, pro něž tu otevírá své brány známý Smith Rock (State park), nabízející celou řadu obtížností i zajímavých cílů.

Naláká vás i chutné a čerstvé jídlo

Jak jsme už předeslali výše, v Oregonu se čerstvé ovoce a zelenina pěstuje prakticky na každém kroku. A když k tomu připočteme ještě dostatek ryb a zvěřiny, rozhodně se tu nebudete potulovat s prázdným žaludkem. Legendární jsou i místní farmářské trhy. V prakticky každý den lze v okolí na nějaký narazit. Pokud byste nevěděli, co si dát, pak určitě vsaďte na oregonskou specialitu – kraby. Chtějte zejména Dungeness Crabs, ale poohlédnout se můžete také po houbách nebo na oregonské „berries“ těch nejrozličnějších druhů.

Ohromující je také nabídka piv a ciderů. Příchutě jako tady nikde jinde neochutnáte. Na farmářských trzích navíc často narazíte na ochotné prodejce, kteří vás nechají „okoštovat“, abyste si mohli koupit opravdu jen to, co vám zachutná.

Do Oregonu je nejlepší vydat se na vlastní pěst. Lze ho procestovat jen tak a každý den přespávat jinde. Tak si zdejší rozmanitosti užijete nejlépe. Je to vlastně tip na opravdu nenáročnou rekreaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here