Mělník: Město na soutoku Labe a Vltavy skrývá tajemné podzemí a možná poklad pod hradem

0
kostel pamatka
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                       kostel svatého Petra a Pavla

Navštívit majestátní město Mělník je téměř povinností každého Čecha. A nejen proto, že má bohatou minulost, ale i proto, že má stále co nabídnout.

Něco málo z historie

Oblast byla úrodná a obydlená již v pravěku, podle pověstí zde poté stával hrad Pšov, odkud pocházeli Pšované. Z hradiště Pšov pak pocházela samotná svatá Ludmila. V 10. století bylo staré hradiště nahrazeno hradem Mělník.

Mělník byl nejen věnným městem českých kněžen a později královen, ale byl i jejich vdovským útočištěm – po smrti manželů zde pobývaly například: královna Kunhuta (vdova po Přemyslu Otakaru II.), Eliška Přemyslovna (vdova po Janu Lucemburském), Eliška Pomořanská (vdova po Karlu IV.)či Johanka z Rožmitálu (vdova po Jiřím z Poděbrad).

Karel IV. vylepšil zdejší vinařství, když sem dal přivést sladší odrůdy vína z Francie, přesněji z Burgundska a Champagne.

Mělník měl to štěstí, že jej neponičily husitské války (protože byl součástí strany pražanů), avšak o to více byl poničen za třicetileté války (i Švédy) a později poškozen mnohými požáry a morovými epidemiemi.

zamek melnik
Zdroj foto: cs.wikipedia.org               zámek nádvoří

Pověsti o mělnickém podzemí

O mělnickém podzemí se dochovaly minimálně dvě pověsti. Ta první je podobná pověsti o Blaníku, tedy že v podzemí kopce pod Mělníkem spí kníže Václav se svými bojovníky a vyjde ven své zemi na pomoc, až bude nejhůře.

Druhá pověst je o pokladu, který je v dřevěných sudech uložen pod Mělníkem. Avšak nikomu se nepodařilo ani nepodaří získat ten poklad silou. Mohl by být vydán lidem jedině, když město vyhoří do základů. A protože pro obyvatele města jsou důležitější život a domovy, poklad zatím klidně odpočívá.

Co dnes v Mělníku navštívit

Ono bájné podzemí je přístupné veřejnosti a stále se zpřístupňují další cesty a chodby. V podzemí naleznete rovněž nejširší studnu v Čechách, která má průměr cca 4,5 metru. Kromě podzemí si prohlédněte zámek, který byl přestavěn z původního gotického hradu nejprve renesančně a poté i barokně. Kostnice u kostela sv. Petra a Pavla je jednou z největších kostnic u nás, která je rovněž veřejně přístupná. Za pozornost stojí i soustava vinic, která se nachází jak v centru města, tak kolem města a je mimo jiné památkově chráněna.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here