Leží jen pár kilometrů od polských hranic (asi 20 km od města Racibórz), na úpatí Jeseníků, formovaná soutokem dvou zlatonosných řek Opavy a Moravice. Psaly se tu dějiny a nabídnout tohoto může opravdu mnoho, přesto působí v porovnání s okolními městy spíše nenápadně. Ukrývá se tu však mnoho nevšedních pokladů. Opava je dnes opravdu krásně udržované město s historickými kořeny.
Hostí asi 60 000 obyvatel. Cílem většiny návštěvníků, kteří sem zabloudí, je Slezské zemské muzeum, ale rozhodně to není to není jediné místo, kam byste měli zamířit.
Věděli jste, že: historie Opavy sahá dle dochovaných písemných záznamů až do roku 1195?
Kolik památek má Opava? Určitě více než 10
Docela úctyhodné číslo na tak malé město, že? Překvapí především několik kostelů a klášterů středověkého původu. Nádherným příkladem tzv. slezské gotiky je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Jde vlastně o chrám, vystavěný ve 14. století a to na místě dřívějšího románského kostela německých rytířů. Dnes je kostel Nanebevzetí Panny Marie považován za největšího představitele unikátní slezské gotické cihlové architektury.
A připisuje si i další unikát – vlastní totiž i nejvyšší věž ve Slezsku. Jde o tu jižní s pozdější barokní nástavbou z 18. století, vysokou 102 metrů (kostel Nanebevzetí Panny Marie má mimochodem věže dvě). Není však nejstarší církevní památkou v Opavě. Tímto titulem se pyšní kostel sv. Ducha, postavený před rokem 1269, barokně přestavěný v osmnáctém století.
Jde vlastně o nekropolí opavských šlechticů z dynastie Přemyslovců. A najdete tu také dominikánský klášter z roku 1291 a františkánský klášter a kostel, jež pocházejí z let 1328-1369.
Zapomeňte na baroko a vydejte se po stopách renesance
V 18. století čekala barokní přestavba celou řadu objektů na území naší republiky. A o to cennější jsou dochované památky, vyvedené v jiných slozích. Renesanční architekturu v Opavě zastupuje věž Hláska z roku 1618, postavená u novorenesanční budovy radnice. Jde o jednoznačnou dominantu města se dvěma zvony (ze 17. a 19. století). A podívat se můžete i nahoru a to každou sobotu od dubna až do září. Kromě báječného výhledu vás čeká i zajímavá historická expozice, umístěná v prostorách věže. Vstupné je spíše symbolické (30 a 10 Kč).
Vaši pozornost si zaslouží také krásně zrekonstruované činžovní domy z přelomu 19. a 20. století a některé ukázky současné architektury. Na Dolním náměstí, před kostelem sv. Vojtěcha stojí za pozornost i pískovcový mariánský morový sloup se sochou Panny Marie, inspirovaný vídeňským sloupem Am Gaben. A když jsme u těch církevních památek, velmi zajímavá je i Kaple svatého Kříže na oktagonovém půdorysu – jedním z mála u nás. Znovu zpřístupněna byla po rozsáhlé rekonstrukci teprve v roce 1995. Stačí se trochu projít v centru města a kochat se…
Něco málo ze zajímavé historie
Už tento letmý nástin památek naznačuje, že v minulosti byla Opava opravdu významným městem.
Jak jsme již zmínili, nejstarší písemná zmínka o ní pochází z roku 1195. V dokumentu knížete Přemysla I. z roku 1224 se pak již nazývá městem a aby toho nebylo málo, v letech 1269-1456 byla hlavním městem nezávislého Slezského knížectví Přemyslovců.
Díky tomu se samozřejmě nevyhnula mnoha bojům. Například během třicetileté války ji obsadili Dánové a Švédové. Ovšem už o čtyři století dříve musela čelit mnohem nenápadnější „invazi“ – za svůj cíl si ji totiž vybrali řemeslníci z blízkého Německa a právě díky nim se Opava rychle stala důležitým centrem řemesel, obchodu a zemědělství.
Asi proto nepřekvapí, že ve středověku byla obklopena hradbami i vodním příkopem. V roce 1834 však byly zbořeny a celé město obklopily nádherné parky podle vzoru hlavního města celé země – Vídně.
Opavské Slezské zemské muzeum a další zajímavosti
V roce 1892 byly zbořeny gotický hrad, který městu po dlouhou dobu dominoval, a na jeho místě bylo postavena budova dnešního Slezského zemského muzea. Jen tak mimochodem jde o nejstarší muzeum na území České republiky. Původně šlo o Muzeum výtvarných umění, patřící císaři Františkovi Josefovi.
Ovšem počátky jeho sbírek se datují až do roku 1814 – byly sem jednoduše přemístěny odjinud. Dnešní nádherná novorenesanční budova (postavená v letech 1893-1995) vděčí za svůj unikátní vzhled hned dvěma vídeňským architektům – Johannu Scheiringerovi a Franzi Kachlerovi. Kopule budovy a některé ze soch má pak na svědomí vídeňský sochař Theodor Friedel.
Na jaře roku 1945 byla tato budova během bombardování těžce poškozena a díky nákladné rekonstrukci byly její útroby pro veřejnost deset let uzavřeny. Další rekonstrukce ji pak čekala v letech 2010 – 2012, kdy došlo k obnovení téměř původního vzhledu a zahájení rozsáhlejší výstavní činnosti.
Dnes najdeme v přízemí a dvou patrech opavského Slezského zemského muzea hned tři tematické výstavy:
- Příroda Slezska
- Encyklopedie Slezska
- Historie Slezska
Těšit se můžete na množství historických ale i přírodních artefaktů a celkově zajímavé pojetí, u které se nebudou nudit ani menší děti. Nechybí geologické a paleontologické exponáty, ale také současné exempláře flóry a fauny. Své místo tu mají i regionální umělci a jejich díla, stejně jako obyčejný život lidí různých období. Dozvíte se, jak se v jednotlivých dobách měnilo na Opavsku třeba divadlo, jazyk, keramika, jídlo, komunikace, církev, přírodní rozmanitost atd.
Muzeum se může pochlubit asi 2 400 000 exponáty a vzorky, z nichž bohužel zdaleka ne všechny jsou vystaveny. I tak jde však o opravdu úchvatnou sbírku. V tomto ohledu se řadí na třetí místo v České republice.
Pět poboček muzea
A nejde jen o tento jediný objekt, pokud se chcete pokochat i dalšími zajímavostmi, určitě vás potěší, že Opavské Slezské zemské muzeum má hned pět poboček:
- Arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích
- Muzeum Petra Bezruče (rovněž v Opavě)
- národní Památník druhé světové války v Hrabyni
- areál československého opevnění v Hlučíně-Darkovičkách
- srub Petra Bezruče v Ostravici
A těšit se můžete i na nejrůznější dočasné výstavy, které se pravidelně mění.
Obecní dům aneb kdybyste měli té historie přece jen málo
Nepřehlédnete ho, vždyť jeho autorem je vídeňský architekt Rudolf Eisler a světla světa spatřil už v roce 1915. Dnes se tu konají zejména různé společenské akce, ale zúčastnit se můžete i aktivit Multižánrového klubu ART, jež všem zájemcům zprostředkovává například zajímavá divadelní představení, koncerty nebo filmy.
Svou chvilku klidu si můžete dopřát v Obecní kavárně. A horkou novinkou je pak otevření stálé expozice, mapující historii města Opavy. Jmenuje se Cesta města a ukrývá v sobě opravdu celou řadů zajímavých prvků. Toužili jste vždycky vidět popravčí meč? Tady ho najdete v plné parádě, stejně jako třeba model historického rozvržení města včetně již zmiňovaných hradeb. Pokud si chcete vychutnat výstavu i dobrou kávu, vyhraďte si na návštěvu Obecního domu v Opavě asi dvě hodiny. A jen tak mimochodem, mají tu i dětský koutek.
Na závěr se ještě vraťme k onomu zmiňovanému označení „Bílá perla Slezska“. Už víte, k čemu se váže? Ano, jsou to právě ony dvě věže kostela Nanebevzetí Panny Marie. Právě ony se s vámi rozloučí, až toto město budete opouštět. A věříme, že půjde o opravdu jedinečnou návštěvu, kterou si brzy rádi zopakujete.