V naší zemi jsou tajemná místa, kde se začaly psát naše dějiny. Jedním takovým je i pověstmi a bájemi opředený Tetín. Je spojován s kněžnou Ludmilou a její vraždou. Ze zříceniny hradu Tetín si můžete dopřát malebný výhled na Berounku.
Obec Tetín se nachází ve Středočeském kraji, nad řekou Berounkou. V obci žije necelá tisícovka obyvatel. Tetín má velmi dlouhou historii, sahající do doby hradištní až paleolitu. Je významným místem naší historie, stál v počátcích křesťanství, v době Přemyslovců a budování Českého státu.
Krokova dcera Teta a svatá Ludmila v pověstech
O počátcích našich dějin známe informace z dávných kronik. Samotný hrad Tetín pravděpodobně vznikl až ve 13. století, v jeho blízkosti se však nacházelo slovanské hradiště. Jestli dostalo jméno po Krokově dceři, není jasné. Teta byla podle pověstí pohanská kněžka.
Tetín je spojován s kněžnou Ludmilou, právě zde měla přijít o život. Velmi významně se zapsala do historie jako moudrá žena, která vychovávala svého vnuka, budoucího knížete Václava. Legendární postava Ludmily stála u zrodu české státnosti a křesťanství. Svou moudrostí a zkušenostmi ovlivnila budoucího knížete
V roce 921 si dle písemných záznamů najala její snacha Drahomíra vrahy, kteří kněžnu Ludmilu na Tetíně zavraždili. Panovačná Drahomíra měla kněžně závidět její oblibu u prostého lidu.
Tělo Ludmily pohřbili do země jen v plátně, údajně při západní zdi hradiště. Časem se šířila lidová zvěst o tom, že se na jejím hrobě objevují tajemná světýlka a line se tam příjemná vůně. Nakonec bylo její tělo převezeno do Prahy a v 11. století byla svatořečena.
Hrad a hradiště Tetín
Hradiště leží na ostrohu nad břehem řeky Berounky. Podle badatelů to bylo pohraniční hradiště kmene Čechů, stálo vysoko na ostrohu, nad řekou Berounkou. Počátky stavby jsou datovány do 9. století, do období úsvitu českého přemyslovského státu. Osídlení tu bylo však už v období pozdní doby kamenné a následně pozdní doby bronzové. Právě s hradištěm je spjata legenda o sv. Ludmile. Hradiště se mělo nacházet v místech dnešní obce.
Hrad Tetín, z něhož se dochovala jeho zřícenina, je datován do 13. století. Stojí nedaleko hradiště. Jedním z důležitých vlastníku hradu byl Štěpán z Tetína, pravděpodobně synovec Jana Volka, přemyslovského levobočka. Zřejmě byl vystavěn v souvislosti se zánikem funkce hradiště, to následně mělo funkci předhradí. Hrad Tetín byl později připojen ke karlštejnskému panství a postupně chátral.
Tři sakrální stavby v malé obci
Jednou ze zajímavostí Tetína je, že v tak malé obci stojí tři kostely.
Kostel sv. Jana Nepomuckého – byl pravděpodobně vystavěn v roce 1357, původně jako chrám sv. Michaela Archanděla. Okolo něho byl hřbitov pro obyvatele Tetína, Kody a Tobolky. Je to údajně místo pohřbu svaté Ludmily. V současnosti je kostel odsvěcen a je v něm umístěna galerie.
Kostel sv Kateřiny – jeho vznik je pravděpodobně ve 12. století a na jeho místě, dle badatelů, mohl stát jeho starší předchůdce, z dob kněžny Ludmily.
Kostel sv. Ludmily – pochází z pozdější doby, z 80. let 17. století.
Tetín láká nejen na svou dávnou historii, historické památky, ale i na své mimořádné výhledy do kraje a na řeku Berounku.