Proč si vybrat americký národní park Arches v Utahu

0
park arches Delicate Arch
DavidKolinek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)    

Chcete-li navštívit nějaký americký národní park a máte rádi skály a pískovcové útvary, zvolte park Arches ve východním Utahu, na území Koloradské plošiny. Tady najdete přes 2000 pískovcových oblouků (anglicky arches), i když některé se bohužel vlivem eroze již zřítily.

Trocha historie

Místo bylo osídleno pravěkými lidmi již před 10 000 lety. Poté se zde vystřídaly různé indiánské kmeny a prošli tudy i španělští misionáři. Zároveň bylo toto místo magické pro hledače zlata a drahých kamenů. V roce 1929 bylo místo prohlášeno za národní památku, v roce 1971 se její status změnil na národní park.

Nejznámější oblouky

Pravděpodobně nejznámějším obloukem je Delicate Arch. Jedná se o 16 metrů vysoký přírodní oblouk z pískovce, který se nachází v blízkosti města Moab. Zároveň je to široko daleko viditelný orientační bod v celém parku.

The Windows neboli Okna jsou další atrakcí, která přitáhne oko turisty. Jedná se o několik oblouků ve tvaru oken, jak již sám název napovídá. Oblouky nemůžete minout, neboť leží přímo u hlavní silnice cca 15 km od vjezdu do parku. Největší okno je vysoké 39 m, jmenuje se Balanced Rock a stojí na jednom ze svých rohů. Menší jsou potom North Window (Severní okno), South Window (Jižní okno) a Turret Arch (volně přeloženo jako Věžička či Věžičkové okno).

park arches turret arch
DavidKolinek / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Jaké počasí vybrat k navštívení parku

K navštívení parku se nejvíce hodí jaro nebo podzim, kdy zde panuje teplota kolem 20 °C, i když v noci může klesnout až na 4 °C. V létě byste ale mohli zažít tropické teploty nad 40 °C, v zimě naopak teploty padají hluboko pod bod mrazu.

Co lze v parku provozovat

V národním parku se můžete kochat hvězdami, protože prakticky nebudete rušeni žádným světelným smogem. Pozorovat můžete samozřejmě severní hvězdnou oblohu. Máte-li rádi horolezectví, můžete lézt na všechny skály, nikoliv však na pojmenované oblouky z pískovce. Na ně je lezení z důvodu poškození zcela zakázáno. V parku můžete cestovat autem i na kole nebo pěšky. Na vyznačených místech můžete kempovat. Máte-li rádi faunu, pak můžete pozorovat prérijní psy, ovce tlustorohé nebo kojoty (nejlépe na podzim, kdy táhnou krajinou).

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here