Kam vyrazit v Čechách za nalezišti (nejen) cenných minerálů

0
mineral
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Naleziště (nejen) cenných minerálů: Zdá se vám, že naše země je příliš malá na to, abyste zde našli něco cenného? Je tomu však právě naopak, neboť zdejší kraje měly tak bohatou geologickou minulost, že zde najdeme bez přehánění asi ¼ všech minerálů, které jsou celosvětově uznávány.

Za trilobity do Prokopského údolí

Ačkoliv lesk a sláva lomů v Prokopském údolí v Praze je již ta tam a s ní i doby, kdy jste našli trilobita prakticky ležet na zemi, a pořádaly sem celé výpravy školy z okolí, když se i dnes vyzbrojíte kladívkem a budete dostatečně trpěliví, zcela jistě se vám podaří najít aspoň části trilobitů nebo jiných zkamenělin (lilijice).

trilobit
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                            Trilobit

Za cínovcem na Cínovou horu v Krušných horách

Těžba drahých minerálů včetně stříbra skončila v těchto místech již v roce 1990, nicméně na haldách v okolí se dá ještě dnes nalézt mnoho zajímavých minerálů – cínovec, stříbro, wolframit, záhněda, topaz či kaolinit.

mineral
Zdroj foto: upload.wikimedia.org

Za safírem do Jizerek

Velká jizerská louka asi 10 km od Tanvaldu nabízí vskutku speciální naleziště. Mezi jinými poklady zde můžete nalézt totiž safír. Kromě toho zde jsou naleziště ilmenitu a titanitu. Všem zájemcům ke škodě je však fakt, že louka je přísně chráněna a veškeré dolování nebo rýžování minerálů zde je zakázáno.

Za stříbrem do Příbrami

Příbramský rudný revír byl odjakživa nejvýznamnějším nalezištěm stříbra v českých zemích. Najít se zde dal stříbronosný galenit, sfalerit, pyrit i argentit, dále pak křemen, kalcit či dolomit. Ačkoliv haldy kolem Příbrami jsou dnes z velké části rekultivované, příležitostný kamínek si může návštěvník ještě najít.

stribro
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                    Stříbro

Za olivíny k Železnému Brodu

Mezi Semily a Železným Brodem se dodnes nachází mnoho čedičových lomů, v nichž je možné nalézt tento drahokam. Jeho nevýhodou oproti olivínům dováženým z Číny, Pákistánu nebo Barmy je však jeho malá velikost, která jej nedovoluje vybrousit do takových tvarů jako velké kameny. Nicméně pro obyčejného sběratele se může jednat o kousek, který bude korunou jeho sbírky.

olivin
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                       Olivín
[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA