Poděbrady: Město lázní a wellness, které je vhodné i pro návštěvu s dětmi

0
hydroelektrarna
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                Hydroelektrárna

Lázeňské město Poděbrady leží na řece Labi v okrese Nymburk. Uchvátí vás svou historií, současnou krásou, množstvím objektů, které je možné navštívit, i lázeňskými procedurami. Zkuste se vypravit do města, kde rádi pobývali již naši králové.

Z historie města

Zajímavé je, že toto území bylo obydleno již v pravěku a starověku, vedly tudy římské cesty a na území města bylo nalezeno několik nálezů římských mincí. Ve středověku tudy vedla obchodní Kladská cesta z Prahy do Polska. Šlechtické sídlo zde vzniklo někdy na přelomu 12. a 13. století a odúmrtí se dostalo českému králi. Hrad (pozdější zámek) byl zbudován ve 13. století. Největšího rozkvětu získalo město za pánů z Kunštátu a Poděbrad, z nichž pocházel i pozdější český král Jiří z Poděbrad.

zamek podebrady
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                   zámek Poděbrady

Pravda o Jiřím z Poděbrad

Jiří z Poděbrad je často oslavován jako jediný opravdu český král pocházející z české šlechty, mezi všemi těmi cizinci, jako byli Lucemburkové, Jagellonci či Habsburkové. Také je znám jako první král, který se pokusil v Evropě vybudovat něco jako předchůdkyni Evropské unie, ovšem neúspěšně. Toho všeho by však nedosáhl, kdyby nebyl také úspěšný manipulátor, který bez milosti zabíjel a věznil všechny své protivníky (a že jich nebylo málo), a tak jej prakticky můžeme směle zařadit svými vlastnostmi mezi přední politiky současnosti.

libenska kolonada
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                             Libenská kolonáda

Co ve městě navštívit dnes

Centrem města je Jiřího náměstí, kde můžete navštívit jednak zámek Poděbrady, pomník Jiřího z Poděbrad, Mariánský sloup postavený na památku morové epidemie z roku 1714 a také je zde překrásná renesanční původní radnice, která však dnes slouží jako knihovna.

Nádherný je lázeňský park, volně přístupný veřejnosti, s květinovými hodinami, o které se pečlivě starají místní zahradníci. Park je protkán množstvím fontán a fontánek, a můžete zde ochutnat pramen Poděbradka. Za zhlédnutí stojí i Libenského kolonáda.

A kdyby vás zajímaly spíše památky technického rázu, pak nedaleko na řece Labi najdete hydroelektrárnu a zdymadlo, která byla pro svou dokonalost a výjimečnost prohlášena národní kulturní památkou (roku 2017).

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here