Naučná stezka Nadějkovsko aneb zpátky v čase

0
nadejkov zamek
Zámek Nadějkov, Autor: VitVitVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Pokud se chcete vrátit v čase, tak rozhodně zavítejte do malé obce Nadějkov. V roce 2001 zde byla vytvořena stezka procházející západní a jižní částí obce Nadějkov. Tato vesnička spadá pod okres Tábor a najdete ji asi 22 kilometrů od města Tábor. Stezka je dlouhá 13,5 kilometru a dozvíte se mnoho zajímavostí – od dob Keltů po současnost.

Na co se můžete těšit?

Stezka začíná okruhem vesničky Nadějkov, návštěvníci mají možnost poznat zdejší zámeček, kostel i faru. Dále se pokračuje ke Smírčím křížům zahrnující spousty legend – kříže jsou postaveny většinou na takovém místě, kde se stal hrdelní zločin či nějaká tragédie, některé pochází ze Středověku.

Pokud vás zajímají dřevěné roubenky, máte možnost si je v Mozolově prohlédnout. Milovníci pověstí si zde také přijdou na své – navštíví les Kladiny, kde podle pověsti prý sídlí Duch lesa – na vlastní oči jej spatříte v podobě starého stromu.

Další ze záhadných míst je rybník Sloup, který dle legend dokonce osidluje vodní a zároveň není tajemstvím, že se zde konaly pohanské oběti. Zajímá vás keltské období? Menhiry z dob Keltů jsou zde taktéž k vidění v podobě záhadné skalní kapličku Lurdy. Prohlídku zakončíte pohledem na pasoucí se stádo krav a krásně zelenou krajinu.

Doplňující informace

K dispozici je i takzvaný „Rodinný okruh“ určen speciálně pro děti. Na 1,5 kilometru dlouhé trase vám nabídne 7 interaktivních zastávek s tabulemi, které vás poučí o přírodě a řemeslech, herní prvky pro děti jsou samozřejmostí.

Kdy můžete stezku navštívit?

Stezka je otevřená celoročně, je značená tabulemi, takže nemůžete zabloudit. V měsících červenec, srpen a září se u stezky pase dobytek, proto je dobré, pokud s sebou máte psa, mít ho na vodítku a dodržovat místní pravidla – například zavírat za sebou vrátka v ohradníku nebo se držet na té straně, kde stádo není.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here