Mys Dobré naděje: Jedno z nejhezčích míst či jen pouhá skála? Proč mnozí považují návštěvu mysu za jeden z nejsilnějších zážitků? Jaká věhlasná legenda se váže k místu?
Kde se nachází mys Dobré naděje?
Mys Dobré naděje leží cca 80 km od Kapského města. Vede k němu přímo nádherná cesta podél pobřeží, která skýtá okouzlující výhledy. Jedná se o větry a vlnami bičovaný kus impozantní skály v jižním výběžku Afriky. Poryvům neúnavně vzdoruje ptactvo, které hnízdí pod skalními převisy. Zdejší skály, oceán a nezkrotný vítr, nespoutaná panenská příroda jsou nejsilnějším a nezapomenutelným zážitkem.
Kým byl objeven mys Dobré naděje a kdy se dostal na mapu?
Skála, která se nejprve prudce a pak jen pozvolna svažuje do moře. Vlny tu jsou pravděpodobně vyšší než jinde, ale na první pohled jde prostě jen o „normální“ kus pobřeží, jehož výběžek láká tisíce turistů a přilákal prvně pozornost Evropana. Stalo se tak v roce 1488. S objevením mysu Dobré naděje je spjata i legenda.
Tento černý masiv v ohlušujícím hřmotu bouře, vichru a vln zřejmě evokoval bránu do samotného pekla. Proto také ho jeho objevitel Bartolomeo Dias nazval původně mysem Bouří. Někde se lze dočíst, že údajně ho nazval mysem Bouřlivým. Pojmenování bylo oprávněné, i dnes panuje v některých dnech na mysu tak silný vítr, že proti němu není možné jít. A co pak teprve na moři. Vždyť někteří námořníci, kteří se dokázali tímto probít a obeplout bez úhony zrádný mys se spoustou velmi nebezpečných proudů, mohli hovořit o štěstí.
Nicméně název se ovšem nepozdával králi Janu II., který považoval název na nešťastný a přímo odstrašující. Byl přesvědčen, že tudy vede cesta do Indie a název pro tak významný bod se mu zdál příliš pochmurný. Sám tedy rozhodl o změně pojmenování a to na optimistický název mys Dobré naděje.
Legenda vztahující se k místu
Mys Dobré naděje je podle legendy domovem Bludného Holanďana. Novodobí námořníci sice už zpravidla nevěří na legendy i podmořské příšery, ale na námořních mapách ovšem existují místa, která doposud děsí i ty nejzkušenější. Na dně oceánu v blízkosti mysu je pohřbeno 23 ztroskotaných lodí a to včetně trosek lodi právě Bludného Holanďana, prokletého námořního kapitána, který tak musí za trest věky vzdorovat zdejším bouřím.
Objevitel aneb mořeplavec duchem i tělem
Mys Dobré naděje prvně spatřil jeho objevitel – portugalský mořeplavec Bartolomeo Dias (1450 – 1500). K tomu se vztahuje i příběh. Když se mořeplavec vrátil ze své platby, tak oznámil králi, že se pobřeží Afriky u Bouřlivého mysu stáčí k východu. Ale jak víme, král Jan II. rozhodl o změně názvu proto, že cesta do Indie byla nejspíše nalezena.
Bartolomeo Dias, který mys objevil a u kterého pak o několik let později zahynul, pocházel se slavné a velmi uznávané rodiny námořních plavců a objevitelů.
Mys Dobré naděje dnes
V současnosti se jedná o jeden z vyhledávaných turistických cílů, který je přitahován díky romantickému kouzlu. Po strmých schodech ke starému majáku z roku 1860 stoupají návštěvníci s nadšením a nic nemění na faktu, že maják dnes už nefunguje. Kvůli častým mlhám musela být světla označující začátek pevniny posunuta až dolů k moři. A na atraktivitě místa nemění ani fakt ten, že se v reálu nejedná o nejjižnější bod africké pevniny, jak je uváděno a není ani turistům nikterak vyvraceno.
Ze zeměpisného hlediska je nejjižnějším bodem Střelkový mys, který leží zhruba o 250 km dál. A jak sami i zdejší průvodci zastávají názor, proč vyvracet tento fakt, když mys Dobré naděje je tak nadpozemsky krásný.