Za loutkami do Chrudimi, kde si děti mohou i samy zahrát divadlo

0
loutky
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Muzeum loutek v Chrudimi dospělé navrátí do dětských let a dětem nabídne nevídanou podívanou a umožní si zahrát divadlo. A to není zdaleka vše, dokonce si můžete i zakoupit a odnést loutku domů. Je libo mít doma Hurvínka či Máničku? Stačí zavítat do muzea. Jedná se o muzeum s bezbariérovým přístupem.

Muzeum loutkářských kultur

Tak zní oficiální název muzea, které se nachází v Chrudimi. Konkrétně se nachází zhruba 50 metrů od hlavního Resselova náměstí. Je umístěné v honosném Mydlářovském domě. Muzeum vzniklo v roce 1972. Muzeum vlastní velmi rozsáhlou sbírku předmětů čítající více jak 50 000 a z toho takřka 10 000 tisíc loutek z celého světa. Sbírku tvoří scénické návrhy, makety, výtvarná díla, kulisy, tiskoviny, rukopisy, archiválie i videozáznamy.

Muzeum se nachází v Mydlářovském domě, jak je výše uvedeno. Tento dům v roce 1571 koupil Matěj Mydlář a dal jej přestavět v renesančním slohu. Matěj Mydlář byl vyučen řemeslu mydlář a svíčkař.

Ráj pro děti, který vtáhne do děje i dospělé

Pokud do muzea zavítáte, pro děti by snad návštěva měla být neodmyslitelnou záležitostí, rozhodně by neměly být o tuto jedinečnou podívanou ochuzeny. Však tu najdete řadu loutek starých i těch novodobých, loutky z různých koutů světa. Zde si vskutku přijde na své každý, ani nemusí být fanda a příznivec loutek. To kouzlo a magická atmosféra polapí do svých sfér každého návštěvníka.

Děti nadchne to rozmanité množství loutek, dospělí ocení precizní provedení loutek a dýchne na ně kouzlo interiéru. Kdo má rád staré domy, pak rozhodně nemůže být o tuto návštěvu ochuzen.

Ocenitelné a lákavé je, že si zde děti přímo mohou i samy zahrát divadlo či stínohru. V dětské herně se děti mohou maximálně vyžít a vyhrát a vše vyzkoušet.

loutka

Stálá expozice – Magický svět loutek

Tato expozice postupně představuje návštěvníkům loutky kočovných loutkářů, varietní typy loutek, rodinná loutková divadla. Nechybí zde ani Spejbl a Hurvínek. V zahraniční sekci lze spatřit stínové loutky z Indonésie, Japonska, Číny či Indie.

Nechybí výhled z věže a obchůdek

Výstup do věže mnohé pobaví, ale hlavně pohled z věže skýtá nádherný výhled na celé město. Věž se nachází v posledním patře domu a rozhodně tento výstup a následný skvostný pohled na město byste měli absolvovat.

A naopak v samotném přízemí se nachází obchůdek s příznačným názvem Obchod na nitích, kde si můžete zakoupit různé upomínkové předměty, jako jsou turistické známky, dětské knihy, pohledy, ale také i loutky. Tudíž i Hurvínek je zde k dostání.

Festival loutkového divadla na přelomu června a července

Každoročně na přelomu měsíce června a července se v Chrudimi koná festival loutkového divadla, tzv. Loutkářská Chrudim. Během festivalu lze vidět různá divadelní představení pro děti i dospělé, koncerty, přednášky. Jsou tu i různé dílničky pro děti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here