Druhá světová válka zdaleka nekončí, stále pokračuje ničivé bombardování země. Zhruba v polovině války byl vydán říšský rozkaz pro vybudování Luftschutz krytů I. třídy odolnosti na celém území protektorátu. Pod dnešní restaurací Větruše na ulici Žižkova v Ústí nad Labem v roce 1942 začal vznikat pod skálou protiletecký kryt civilní obrany. Váleční zajatci a dobrovolníci začali se stavbou a celkem vyrazili 750 metrů štol.
Historie krytu
K jeho přebudování na kryt CO III. Třídy – atomový kryt došlo mezi lety 1952 – 1956. V roce 2007 koupil podzemní kryt soukromý majitel. V roce 2012 začali nadšenci v tomto prostoru dávat podobu dnešnímu Muzeu civilní obrany. Kryt ukrývá 500 metrů zpřístupněných chodeb a 250 metrů je původních štol, které byly otevřeny po sedmdesáti letech, avšak nejsou zatím celé zpřístupněny, nicméně návštěvníci mají možnost zhlédnout, jak se tyto štoly postupem času budovaly.
Co vše je v muzeu k vidění?
Muzeum obsahuje sbírku exponátů plynových masek, a to od roku 1920 až po současnost. Dále můžete vidět technické zajímavosti – funkční strojovnu vzduchotechniky, zdravotní ošetřovnu, rádio – telefonní ústřednu či unikátní předměty nalezené v okolí krytu i ve štolách.
I pro děti a žáky škol pořádá muzeum různé výukové akce, například branné dny s plněním různých úkolů, jako je střelba ze vzduchovky, hod granátem na cíl, zkoušení plynových masek či velmi potřebné školení první pomoci.
Kdy se sem vydat?
Nudit se rozhodně nebudete, je zde hodně exponátů k vidění, navíc celá prohlídka trvá zhruba 45 minut, což je pro návštěvníky optimální doba. Od října do dubna má muzeum otevřeno pouze o víkendu mezi 10 a 16 hodinou. O něco déle mají otevřeno v měsících květen, červen, září a to od 9 do 18 hodiny. Ostatní dny je otevřeno pouze na objednávku, a to pouze pro školy a větší skupiny osob.