Moritzburg: Zámek, na jehož schodech ztratila Popelka svůj střevíček

0
moritzburg
zámek Moritzburg

Kdo by neznal kultovní pohádku Tři oříšky pro Popelku. Pokud se chcete podívat na legendární místo, kde Popelka ztratila střevíček, můžete. Stačí navštívit lovecký zámek Moritzburg. Podívaná pro malé i velké. Každý si zde přijde na své.

Pokud máte rádi zámky a pohádky, tak si nemůžete nechat ujít návštěvu tohoto zámku, který byl postaven v renesančním slohu v roce 1542 a to za vlády Mořice Saského, saského vévody z albertinské větve Wettinů, dle kterého byl i pojmenován. Záhy se zámek stal centrem saské lovecké společnosti. A tak v roce 1661 byla přistavena zámecká kaple pod vedením kurfiřta Jana Jiřího II., kde se dodnes konají pravidelné bohoslužby.

Barokní přestavbou zámek prošel až o dvě století později. V té době vládl August Silný. Moritzburg byl využíván nejen jako lovecký zámek, ale také byl rušným místem, kam se jezdila bavit šlechta.

Zámek je dobře dostupný, můžete se vypravit autem či pokud budete v Drážďanech, tak si udělat výlet. Zámek Moritzburg se nachází 14 km severozápadně od Drážďan.

Po stopách legendární česko-německé pohádky

Pro mnohé hlavním důvodem návštěvy je právě to, že se tu natáčela již výše uvedená pohádka. Tudíž tu můžete na vlastní oči vidět okno, které svým teplým dechem rozehřála samotná Popelka, aby mohla přes malby způsobené mrazem, nahlédnout na královský ples. Když půjdete po schodišti, spatříte místo, kde ztratila Popelka střevíček na svém útěku z královského plesu. Na zámku a okolo je toho k vidění však mnohem více.

strevic

Čím se pyšní zámecké pokoje?

Samotný zámek je krásný a stojí za vidění sám o sobě. Však určitě si projděte při návštěvě všech 11 zámeckých pokojů a věřte, nebudete vědět, kam se dříve podívat. Impozantní a velmi pozoruhodné jsou kožené tapety s velkoformátovými kresbami a ornamenty. Na zámku se nachází vůbec nejvíce kožených tapet na světě. Mezi nejzajímavější patří výjevy zobrazující antickou mytologii a bohyni lovu Dianu.

Interesantní je rovněž pokoj vyzdobený ptačím peřím, který je jedinečným mistrovským dílem. A protože Moritzburg je loveckým zámkem, nachází se zde i jedna z největších evropských trofejí sbírek, mezi kterou náleží paroží již vyhynulého veledaňka a legendární parohy šestašedesáteráka. K vidění jsou i zlacené tapety malované na zvířecí kůži.

Krása porcelánu

Lákavou podívanou nejen pro milovníky a příznivce porcelánu, je sbírka cenného čínského, japonského a míšenského porcelánu, která je tvořena originálními kousky z 18. století. K vidění tak jsou tradiční jídelní a porcelánové sady, ale také sošky lovců, zvířat z porcelánu a nechybí ani porcelánová výzdoba. Sbírka je umístěna v jedné ze zámeckých věží.

Skvostné okolí nejen díky zámeckému parku

Za pozornost stojí rovněž i okolí zámku. Zámek se nachází na ostrůvku. K zámku přiléhá nádherný park, obora a bažantnice. Zámecký park stojí za procházku v jakémkoliv ročním období. Samozřejmě dechberoucí podívanou nabízí v období vegetace, kdy vše krásně kvete. Však v 19. století došlo zde k výsadbě vzácných rostlin a tím park získal romantický nádech.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here