Dietrichsteinský palác v Jihomoravském kraji, přebývala tu i Marie Terezie

0
Dietrichsteinský palác 1
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                     Dietrichsteinský palác

Tahle budova je významnou součástí města Brna a je současně také hlavní výstavní budovou Moravského zemského muzea. Tenhle architektonický skvost se nachází přímo v srdci Brna na Zelném trhu těsně pod brněnským dómem.

V minulosti sloužila budova jako Apelační a později jako Vrchní zemský soud s následnými úpravami. Největší architektonickou úpravou byla výstavba třetího půdního patra, ze kterého je krásný výhled na celý Zelný trh s jeho neodmyslitelnými stánky. V období stavovského povstání v roce 1620 byla budova hostitelskou zastávkou samotného zimního krále Fridricha Falckého a dokonce také věhlasné panovnice Marie Terezie.

Část Moravského zemského muzea

Aktuálně budova působí jako hlavní výstavní budova Moravského zemského muzea, ve kterém můžete vidět různorodé expozice, jako například z oblasti paleontologie, mineralogie, pravěku či raného středověku. Na své si tady přijdou dokonce i děti, pro které jsou zde vyhrazeny zvláštní prostory, dále i konferenční sál a salonek či galerie.

Odpočinout si po prohlídce můžete v místní kavárně, kde Vám obsluha ochotně připraví kávu dle Vašeho přání a dokonce si můžete doplnit vydanou energii dobrým dortíkem. Pokud byste si rádi dochovali vzpomínky na návštěvu tohoto paláce nejenom ve Vaší mysli, je Vám k dispozici muzejní prodejna, kde si můžete vybrat z velkého množství suvenýrů.

Jak bylo již zmíněno, budova je rozdělena do několika pater:

  • Přízemí

Zde je k nalezení Dětské muzeum, které se zaměřuje na tvorbu interaktivních výstav a programů pro děti a mládež. Dále zde můžete posedět v kavárně, navštívit galerii Parnas, či zakoupit výše zmíněné suvenýry v muzejní prodejně.

  • První patro

Zavítáte zde do paleontologické expozice nazvané „Zaniklý život na Moravě“ či výstavu „Svět nerostů“.

  • Druhé patro

Je věnováno archeologickým expozicím nazvaných „Pravěk Moravy“, „Velká Morava“ a „Morava ve středověku“

  • Třetí patro

Slouží jako přidané prostory pro dočasné či krátkodobé interaktivní výstavy.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here