Město Cheb i stejnojmenný hrad patří k nejstarším obydleným místům u nás. Zčásti za to může i hranice s německou říší, protože město i hrad byly původně zřejmě založeny německým císařem Fridrichem Barbarossou. Až později byly přivtěleny k české koruně.
Historické souvislosti
Oblast byla obydlena již v 9. století, kdy se zde nacházelo slovanské hradiště. Ve 12. století zde pak byla vystavěna falc pro německého císaře. Ve 13. století byl hrad Cheb přivtělen k českému království, král Václav II. však dal na druhém břehu řeky Ohře postavit nový Václavský hrad. Hrad Cheb byl poničen zejména třicetiletou válkou (Švédy) a pak ještě za slezských válek, které vedla Marie Terezie s Pruskem.
Albrecht z Valdštejna
Albrecht z Valdštejna byl vrchním velitelem císařských vojsk za třicetileté války. Díky konfiskacím protestantů získal také obrovský majetek jako odměny od císaře za své služby. Stal se tak velmi vlivným a mocným, až se jeho vlivu obával i samotný panovník. Valdštejn si totiž na svém panství vystavěl takový stát ve státě. Když Valdštejn přerostl panovníkovi přes hlavu, byl na jeho rozkaz právě v Chebu zavražděn – Valdštejn sám v obecním domě na náměstí, kde byl ubytován; jeho přívrženci Kinský a Trčka na hradě.
Nutno dodat, že Valdštejnovi tato násilná smrt zkrátila život jen o pár let, protože již v té době trpěl dnou, srdečními chorobami a hlavně syfilidou.
Pověst o Valdštejnově duchu na hradě
Protože Valdštejna se neobával jen císař, ale i všichni jeho poddaní, brzy po jeho násilné smrti vznikla pověst o tom, že duch Valdštejna nemá v hrobě klid a straší na chebském hradě, a to vždy o půlnoci. To z bran chebského hradu vyjíždí kočár tažený čtyřmi koňmi a veze Valdštejna na „procházku“. Když je někdo zvědavý a jde se na hrad podívat, pověst praví, že uvidí sám sebe jako odsouzence taženého na smrt – a ta jej také v blízké době dostihne.