Zámek Náchod žije po celý rok a můžete zde prožít i něco opravdu výjimečného

0
zamek nachod
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                   Zámek Náchod

Zámek Náchod se nachází ve stejnojmenném městě ve východních Čechách a jedná se o významný zámek ze 13. století, který měl za úkol střežit obchodní cestu z Čech do Polska. Dnes se situace změnila, avšak zámek je významný a důležitý stále.

Historie a architektura

Abyste pochopili, proč zámek stále vypadá tak trochu jako pevnost, je potřeba si uvědomit, že nejenže střežil důležitou obchodní stezku, ale svého času byl i majetkem českých králů (Jan Lucemburský, Jiří z Poděbrad), později se stal majetkem postupně několika významných šlechtických rodů (Smiřičtí ze Smiřic, Trčkové z Lípy aj.). V 16. století jej právě Smiřičtí začali přestavovat na zámek v renesančním stylu. Barokní přestavby se chopili Piccolominiové (generál Piccolomini byl hradem a celým panstvím odměněn za houževnatý boj během třicetileté války samotným císařem Ferdinandem II.) Ani po všech přestavbách zámek neztratil původní základy hradu, neboť již jeho poloha na vyvýšeném strmém kopci jej k tomu předurčuje.

Piccolominská zahrada

Mnohem později, až v 18. století, vznikla Piccolominská zahrada, tedy lépe řečeno park ve francouzském stylu, ve kterém najdete pravidelně sestříhané stromy a keře, kašny a fontány, sochy, a to vše v dokonalé rovnováze a souznění.

Zámek žije

Na zámku Náchod snad sezóna nikdy nekončí. Jakmile přijde období adventu, jsou interiéry zámku vyzdobeny v předvánočním stylu a prohlídek se mohou účastnit jak dospělí, tak děti, pro které je připravena zábavnější verze.

nachod
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Kromě toho si můžete objednat i noční prohlídku zámku, jejíž kouzlo spočívá právě ve zcela jiném nasvícení interiéru. Vy se tak můžete zasnít, jak zde asi večery trávila šlechta.

Ubytování na zámku

Anebo byste raději vyzkoušeli ubytování přímo na zámku? I to vám Náchod může nabídnout. Apartmány pro ubytování i hostů z řad veřejnosti se nacházejí v Piccolominském traktu na třetím nádvoří. A nebojte, tentokrát se nám nepodařilo sehnat žádné informace o tom, že by na tomto zámku v noci strašilo.

Svatba na zámku

A pokud máte před sebou ještě ten nejšťastnější den vašeho života a chtěli byste jej prožít nanejvýš romanticky, pak je pro vás zámek Náchod jako stvořený. Svatba se může konat jak v kapli, nebo ve velkém sále, tak i v zámeckém parku. Ať tedy chcete svatbu klasickou, přírodní nebo romantickou, zámecký personál se vám bude snažit vyjít ve všem vstříc.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here