Bytča není žádná nadávka, jak se někomu může na první pohled možná zdát, ale jde o okresní město v kraji Žilinském na Slovensku, které je však českým turistům méně známé.
Za nejvýznamnější památku je považovaný zdejší zámek. Jde o renesanční stavbu v samém centru města. Zámecký areál má například tzv. Sobášny palác, k tomu hospodářské a obytné budovy a také se jedná o jedno z nejvýznamnějších a nejpůsobivějších feudálních sídel na Slovensku. Od roku 1970 je tento hrad zapsaný jako národní kulturní památka. Momentálně se tu dá najít Štátny oblastný archív, a k tomu jsou v Sobášnom paláci výstavní prostory Považského múzea. V tomto zámku sloužil jako voják Juraj Jánošík, jenž se tu seznámil s Tomášem Uhorčíkem a založili družinu, kdy Jánošík bohatým bral a chudým dával. V tomto zámku se dokonce konal soud s pomocníky Alžběty Báthoryové neboli s Čachtickou paní, 7. ledna 1611.
A s památkami je to jako by se roztrhl pytel
Ano, je tomu tak. Bytča sice nedosahuje rozlohy jako ta největší města na Slovensku, nicméně s památkami je to tu více než dobré. Například Kostol sv. Barbory, jehož přesné datum založení není však dosud známé. Podle jedné z maleb se to určuje zhruba na rok 1629. Spekuluje se, že ho postavili místní věřící. Malby ukazují nanebevstoupení a část ze scény mučení Krista. V kostele je i polychromovaná kamenná socha svatého Floriána, patrona hasičů, ale vlastně všech profesí, kde je zapotřebí ohně – hutníci, kominíci, hrnčíři nebo pekaři.
Půjdeme se projít po náměstí
Zdejší náměstí je ve tvaru čtverce a v minulosti mělo, i když výjimečně řadovou zástavbu o více poschodích. Domy, jenž tu byly v minulosti postavené, patřily většinou panstvu a ti je potom pronajímali obchodníkům za nemalé peníze. Jelikož byly domy dřevěné, často je ničil požár. Z původních domů se obvykle zachovali jen sklepy.
Půjdeme se trochu bát do dračí jeskyně
Šarkania diera je jeskyně a přírodní památka. Nachází se v obci Súľov-Hradná, přičemž je třeba z města vyjet 10 km, abyste se sem dostali. Přírodní památkou je vyhlášenou od roku 1994 a ochranné pásmo nebylo určené. Je to opravdu velká jeskyně, která je významným archeologickým a paleontologickým nalezištěm. Její název má nejspíš něco společného s draky, kteří tu v minulosti sídlily. Pozor při pohybu na strmém podloží jeskyně, to je sypké a klouže.