Ideální auto pro milovníky výšlapů: co by mělo určitě splňovat?

0
auto
Zdroj foto: https://bit.ly/3gQVv7W

Možná se vám to bude zdát zvláštní, ale i pěší turisté potřebují adekvátní auto. Auto, které je dokáže přiblížit jejich cílové destinaci. Výšlapy totiž neznamenají jen chůzi, ale také poznávání nových zajímavých končin, kam může být problém dostat se pěšky nebo na kole. 

Auto pro pěší turisty by mělo disponovat dostatkem míst k sezení, zejména v případě početnějších skupin, ale je potřeba zvážit také spoustu dalších doplňků a vybavení, z nichž některé je možné jednoduše dokoupit.

Auto s pohonem na všechna čtyři kola

Pokud se na cestách za přírodou rozhodnete překonat nestabilní kamenitý terén, horské hřebeny a další nevyzpytatelné překážky, a to v létě i v zimě, hodí se vám auto, které dovede řídit pohon na všech čtyřech kolech. Díky tomu vám nehrozí, že zůstanete viset na místě, odkud nebude možné se dostat. Nemusíte auto nechávat na nejvyšším parkovišti, projeďte se off-road.

Mezi vhodná auta do terénu i na silnici uživatelé zařazují Suzuki Vitara a Samurai, odvážnější turisty potěší Daihatsu Feroza nebo Ssangyong Musso. Tato auta ale nabízí méně míst k sezení. 

Pokud jezdíte na výšlapy s celou rodinou nebo větší partou lidí, lze pořídit i rodinné auto s pohonem 4×4, a to například Lexus RX400h, BMW 530xi nebo Passat B5 syncro.

Velký prostor na zavazadla

Přemýšlejte nad tím, jestli potřebujete na své výlety nějaké speciální vybavení; batohy, hole, nebo případně další sportovní potřeby, jako je kolo či oděvy na převlečení. Možná se vám hodí i košíky a nádoby na sběr ovoce či hub, které byste mohli během procházky nasbírat. Přizpůsobte proto svým potřebám i zavazadlový prostor a při výběru auta ho zohledněte.

Offroad pneumatiky

Offroad pneumatiky vás neomezují v běžném silničním provozu. Ochrání vás ale i v případě, že se rozhodnete navštívit náročnější terén. Offroad pneumatiky zvládají sníh, kamení, hory i poušť. Pokud se více pohybujete po zpevněných silnicích, budete patrně vybírat mezi pneumatikami pro všechny terény nebo pneumatikami polosilničními. První varianta si poradí i s větším množstvím bláta nebo štěrku.

Dálniční známka

Jako turisté se budete pohybovat hlavně na okrskách, přesto k dopravě využijete našich i cizích dálnic. Česká dálniční známka je od roku 2021 k dostání i elektronicky, a to nejen na rok, ale také na kratší období, tedy na 10 dní a jeden měsíc. 

Myslete na dálniční známku také v případě cest do zahraničí. Podobný systém jako u nás zavedla naštěstí už většina států v našem sousedství. Pro milovníky hor budou asi nejaktuálnější naši rakouští sousedé. Dálniční známka Rakousko je dostupná s platností na 10 dní, dva měsíce nebo rovnou na celý rok. 

Přespáváte v terénu? Pořiďte si stan na střechu auta

Možná se vám nechce shánět ubytování, a tak se rozhodnete přespat v autě. Dnešním trendem je dodávka se zabudovaným spaním či dostatkem prostoru pro vložení matrací. 

Další kapacita, které je možné využít, je střecha auta. Na trhu jsou rozšířené stany, které se skládají na střechu auta, kde pak můžete přespat jako ve zvířecí noře. K použití je sice potřeba žebřík, ale můžete tak i s malým autem vyjet na výlet přes noc bez nutnosti hledat vhodné místo ke kempování.

Nezapomeňte na navigaci

Není třeba pořizovat auto s palubním počítačem, abyste nezabloudili. Dokonce ani externí navigace už nejsou příliš běžné. Navigaci v podobě aplikace v telefonu využijete jak v autě, tak při samotném výšlapu

Nejčastěji používanou aplikací jsou Mapy.cz od Seznamu. Můžete si s nimi pomoci na silnici, ale i na horských hřebenech nebo v lese, pokud máte silnou GPS. Aplikace zobrazuje stezky, zkratky a další zajímavosti o lokalitě, kde se nacházíte. Popíše vám zdejší národní parky, památky, vodní plochy, vrcholy hor, vyhlídková místa i rozhledny

Stojí za to také nahlédnout i do aplikace Na kole i pěšky, která mapuje a odlišuje speciální stezky pro pěší, cyklisty a bruslaře. Potěší také vodáky a běžkaře. S její pomocí si můžete naplánovat celou cestu tak, aby na sebe jednotlivé fáze navazovaly

Nezapomínejte ale, že stezka musí začínat i končit u auta, případně by start a cíl měly být spojeny trasou vlaku nebo autobusu, abyste se k němu pohodlně dostali. Díky tomu se nebudete muset omezovat vzdáleností.

——————–Komerční článek——————–

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here