Marfa lights Texas: Budiž světlo! A to ne tak ledajaké, ale přímo záhadné. Pokud si říkáte, že podivná létající a zjevující se světla se objevují na mnoha místech, ať už v Norsku, Thajsku či hned v několika lokalitách Spojených států amerických. A právě v jednom americkém městě mají případ světel, která jako by měla vlastní inteligenci. Řídí se tato světla vlastním rozumem? A proč se je doposud nikomu nepodařilo zdokumentovat?
Světelný jev v jihozápadním Texasu
Americké město Marfa nacházející se v jihozápadním Texasu je opředeno tajemstvím, které se stalo legendou známou po celém světě. Tento světelný fenomén je známý více jak 130 let a přesto se doposud nepodařilo vysvětlit jeho původ. Během noci se zde tak pravidelně objevují tajemně zářící koule mající různou velikost i barvu a hlavně se chovají dosti nevyzpytatelně.
Světla řídící se vlastním „rozumem“
Neobvyklá a tato záhadná světla nazývaná jako Marfa lights vypadají nejčastěji jako basketbalový míč. Podle očitých svědků disponují odlišnými rozměry a to od několika centimetrů až po jeden metr. Rovněž i jejich barva je proměnlivá, alespoň na čem se shodují údajní svědci, kteří tato světla spatřili. Nejčastěji tak popisují zbarvení světel v podobě bílé, žluté, červené či modré. Nicméně zaznamenány prý byly i jiné barvy.
A co je na světlech natolik zvláštního? Jejich chování! Světla jako by se totiž řídila „vlastním rozumem“ či snad z části jakousi inteligencí. Světla se údajně vznáší několik metrů nad zemí, třpytí se, blikají, nehybně visí ve vzduchu či naopak ohromnou rychlostí přelétávají nad oblastní východně od Marfy zvanou Mitchell Flat. Někdy prý dvě světla splynou v jedno, jindy se zase naopak jedno světlo rozdělí na dvě.
Svědci se shodují, že jsou ovšem vidět nejen poblíž města Marfa a odtud právě pramenící označení Marfa lights, ale lze je spatřit i v okolních městech a dokonce o nich vědí za hranicemi Mexika. Podle jedné odvážné hypotézy se může jednat o jakousi neznámou formu přirozených objektů z plazmy. Jestli se jedná o pouhý nesmysl či skutečnost, je ve hvězdách. Řada profesionálních i amatérských badatelů se snaží přijít záhadě na kloub.
Spadlé hvězdy Indiánů?
Prvně tato světla zpozoroval v roce 1883 americký farmář Robert Ellison, jenž si zprvu myslel, že jsou to indiánské signály. Když záhy pátral po původu světel, zjistil, že na místech, kde se světla zjevují, Indiáni nežijí.
Tento světelný fenomén se postupně stal známý, ale vysvětlení původu chybí. Mnozí nadšenci se světla dokonce pokoušeli chytit, a to jak na koních, v autech či pěšky. Světelné koule ovšem zmizely nebo se přemístily jinam. Většina lidí tak světla sleduje z dálky, neboť se právě zjistilo, že pokud se k nim někdo přiblíží, tak zmizí.
Bezpečná či nebezpečná Marfa lights?
Přestože převážná většina svědků zastává názor, že světla jsou nebezpečná. Turista Jeff Brady je opačného názoru. Na základě vlastní zkušenosti, kdy sám spatřil světla v poušti coby zeleně zářící malý objekt, jenž se vznášel na jednom místě pouze pár metrů před ním. Když se k němu pokusil přiblížit, změnil barvu na sytě červenou a muž náhle ucítil, jak ho neznámá síla zvedá ze země a vzápětí byl uvržen na zem. Záhy světelný objekt zmizel.
Tuto záhadu se nikomu nepodařilo racionálně vysvětlit. Tajemná světla u města Marfa jsou tak nejen vyhledávanou atrakcí, ale také se ze pořádá každým rokem festival světel, který nemá nikde na světě obdoby.
Zdroj informací:
enigmaplus.cz/zahadnym-svetlum-z-marfy-vedci-jeste-neprisli-na-kloub/