Manarola: Pohádkové městečko, které stojí za to vidět. Ať už při návštěvě Itálie nebo naplánování si výletu za tímto účelem. O jakou obec se jedná, kde se nachází a čím je tak zajímavá?
Hustý shluk pestrobarevných domků na 30 metrů vysokém skalnatém útesu čnícím nad Ligurským mořem, obklopený horami s vinicemi, dělá z Manaroly jedno z nejbarevnějších měst Itálie. Pro lepší představu, jde o tmavé skály a na nich „přilepené“ domy. Každý má ovšem jinou barvu. Není to typická šedá nebo béžová, ale toto je přímo pastva pro oči. Jedná se o výrazné barvy, mezi nimiž vedou benátská červeň a vyšisovaný okr.
Manarola je nejstarší vesnička, která byla kdysi tak odříznutá, že místní obyvatelé mají svůj vlastní dialekt. Jdou zde specialisti na víno a datlovou polévku. Pokud byste ji chtěli ochutnat, tak ji v italštině najdete pod slovem zuppa di datteri. Městečko dokonce soutěží s Vernazzou o nepsaný titul nejkrásnějšího města na pobřeží. V mnoha žebříčcích se Manarola umísťuje jako nejkrásnější obec Evropy i světa. Zajímavá architektura a jedinečné výhledy na moře patří mezi největší turistická lákadla. A to přitom Manarola byla turisty objevena poměrně nedávno. Je nejklidnějším místem celé oblasti Cinque Terre.
Skvostné vyhlídky a ochrana proti pirátům
Vyhlídky jsou tím, co dělá městečko jedinečným. Patří mezi nejúžasnější na celém pobřeží. Pokochat se můžete pohledem na pitoreskní centrum městečka, širé moře ze špičky útesu, na které vede chodníček i pohled do dáli podél celého pobřeží. Za jasného dne je možné vidět až na francouzskou riviéru.
Sice se zde nenachází mnoho památek. Ale za to nasajete atmosféru staré rybářské vesničky. Stačí z jediné hlavní ulice odbočit do malých postranních zákoutí. Rázem jako když jste v jiném světě. Dominantou města je skalní ostroh, na kterém se nachází většina centra, malý kostel San Lorenzo ve stylu janovské gotiky z roku 1338. Gotický kostel byl postavený proti pirátům. O Vánocích je zde k vidění nádherný betlém. A v létě, konkrétně 10. srpna, místní slaví svátek sv. Vavřince, kdy se koná večerní průvod ulicemi.
Zaujme vzhledem i spletitou cestou
Manarola si vzhled domečků zachovala po několik staletí. Ty první se začaly stavět již ve 12. století. Městečko nenarušili žádní developeři ani nájezdy turistů, protože bylo několik set let jen velmi obtížně přístupné. Což ale nezabránilo šíření jeho slávy. Na přelomu 19. a 20. století ho na několika obrazech zvěčnil italský malíř Antonio Discovolo.
Křivolaké uličky a schodiště vedoucí k jednotlivým domkům vytvářejí spletitá bludiště, která přímo vybízí k objevení. A pokud se vydáte do Riomaggiore, půjdete po pobřeží cestou provrtávající útesy na několika místech skalními tunely. Lidé je vyzdobili graffiti, mezi nimiž se nachází řada milostných vzkazů a vyznání, jmen, iniciál zamilovaných dvojic. Novináři začali této trase přezdívat Via dell’Amore neboli cesta lásky. Pojmenování se vžilo a říká se tak této cestě dodnes.
Zdroje: www.cestujlevne.com, www.cestovinky.cz, www.invia.cz
Zdroj: mapy.cz