Lomy Velká a Malá Amerika lákají dodnes turisty a skrývají nemalá tajemství

0
Velka amerika
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                     Velká Amerika

Lomy Velká a Malá Amerika: Dva zatopené lomy mezi Berounem a Karlštejnem lákají návštěvníky nejen vizuálně, neboť se podobají krajině okolo amerického Grand Canyonu, ale také díky pověstem, které o nich panují. Někteří neukáznění turisté a trampové se dodnes snaží v lomech přebývat nebo do nich slaňovat, což je však nejen zakázané, ale také nebezpečné.

Velká Amerika

Lom Velká Amerika je vápencový lom, který je největší ze všech lomů v této oblasti. Hloubka lomu je kolem 70 m a je zatopen bezodtokovým jezerem. Abyste si mohli lom a zdejší nádhernou krajinu nerušeně prohlédnout, musíte se vydat po žluté turistické značce, která vede od Mořiny ke Karlštejnu, a na její trase je několik vyhlídkových plošin, z nichž je výborný výhled. O tom, že lom je skutečně impozantním dílem jak přírody, tak i člověka, svědčí i to, že se zde natáčelo mnoho českých filmů. Namátkou jmenujme: Limonádový Joe, Cesta na jihozápad, Akumulátor, Malá mořská víla aj.

Malá Amerika

O něco menší lom Malá Amerika se nachází blíže Karlštejnu a je zatopen taktéž bezodtokovým jezerem, které se jmenuje Řešenské jezero. Na jezeře se nachází nezatopený poloostrov, který je přístupný po vodě nebo horolezecky z Hlavní sběrné chodby, tzv. galerie. Vy si můžete lom prohlédnout, budete-li pokračovat po žluté turistické stezce z Mořiny.

Mala Amerika
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                                    Malá Amerika

Pověst o Hagenovi

Protože ve zdejších lomech již mnoho lidí přišlo o život, a to nejen tehdy, kdy se zde ještě těžil vápenec, ale i později, díky neukázněnosti návštěvníků nebo horolezců, vzniklo o těchto místech i mnoho pověstí. Tou asi nejznámější je pověst o Hansi Hagenovi. Ale abychom nebyli nespravedliví, tak v lomu skutečně člověk jménem Hans Hagen zahynul. Byl to pravděpodobně německý voják za druhé světové války. Jeho ostatky byly nalezeny v roce 1969, když byl odstraněn zával lomu. Byla nalezena i jeho polní láhev, bodák, zbraň, vojenská mošna a přilba. To, že se skutečně jedná o Hanse Hagena, bylo nejprve potvrzeno nalezenou známkou s jeho jménem a v roce 2007 i provedenou zkouškou DNA a porovnáním s jeho příbuznými z Německa.

A teď už k pověsti: Protože Hans Hagen byl voják SS a blížil se konec války, schovával se v lomu před Rudou armádou, aby nepadl do zajetí, jež by pro něj dozajista znamenalo popravu. Jelikož neměl co jíst, kradl horníkům jídlo. Horníci se bránili a prý po něm hodili ruční granát. To způsobilo právě zával lomu, kde Hans Hagen zůstal uvězněný. Neměl jiné východisko, a tak se zastřelil. Od té doby straší v lomu a mnoha lidem již způsobil smrt. Neboť zvon, kterým se horníci svolávali (třeba při neštěstí apod.) prý ovládá jeho duch. Kdo na zvon třikrát zazvoní ten podle pověsti buď: do roka a do dne zemře, nebo podle druhé verze se už nikdy nevymotá ze spleti hornických chodeb.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here