Historické podzemí města Litoměřice a jeho katakomby

0

litomerice

Podzemní prostory města Litoměřice patří k těm nejrozlehlejším v celé České republice. Již za středověku bylo podzemí dlouhé několik desítek kilometrů. Spojuje místní kláštery a kostely a dále se táhne do širého okolí. V současné době je zpřístupněna trasa dlouhá 366 metrů. Prostor slouží také jako lapidárium Oblastního vlastivědného muzea.

Prohlídka se silným zážitkem

Podzemní chodby jsou vedeny pod litoměřickým Mírovým náměstím, jež ve středověku bylo považováno za obchodní centrum města. Většina důležitých obchodů zde měla své zastoupení, jako například pekárna a řeznictví. Nezapomenutelný prožitek během prohlídky je jistě přisuzován již zmíněnému lapidáriu, nicméně celý podzemní komplex dýchá nevšední atmosférou.

Chodby jsou protkány a spojeny, dohromady dosahují délky okolo tří kilometrů. Některé z místních sklepů mají dokonce až „tři patra“. Za válek chodby sloužily jako útočiště pro obyvatele a jejich uskladnění jejich majetku.

Radniční sklípek

Součástí podzemních chodeb byl také radniční sklípek, jenž se nacházel na Mírovém náměstí v domě č. 21. Otevřen byl v roce 1993. Z tohoto místa byla o necelých 20 let dříve zahajována prohlídková trasa do dalších historických částí podzemích sklepů okolních domů. Dům má renesanční jádro, jež bylo na přelomu 17. a 18. století přebudováno do barokního stylu.

Kdy se na prohlídku vydat

Podzemí je veřejnosti přístupné od června do září. V červnu a záři je otevřeno pouze o víkendech v časech od 11:00 do 15:00. V červenci a srpnu můžete na prohlídku zamířit ve stejně uvedených časech a to každý den. Mimo sezónu je prohlídky možno využít pouze po předchozí domluvě. Vstupné činí 40 Kč, snížené 30 Kč. Celkové doba prohlídky je přibližně 60 minut. Začátek prohlídky je u vinárny Radniční sklípek, kde je každou půl hodinu průvodce  připraven ujmout se skupiny a podat všem odborný výklad.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here