Křepenice je nenápadná obec s tvrzí v okrese Příbram. Původní tvrz z 13. století si dal přestavět po roce 1580 slavný český rybníkář Jakub Krčín z Jelčan na odpočinek ve stáří, kdy zde prováděl alchymistické pokusy a psal básně. A právě alchymie a zručnost, s jakou je tvrz – a ostatně i jeho rybníky – vystavěna, daly vzniknout pověsti o tom, že spolupracoval se samotným ďáblem.
Tvrz Křepenice nebo také Krčínov
Křepenice neboli Krčínov (podle svého zakladatele) je tvrz vystavěná na návrší a velmi důmyslně chráněná od okolí, neboť příkop kolem ní mohl být kdykoliv zaplaven vodou z okolních rybníků. Dodnes zde stojí most, který vede k hlavní bráně. Ústřední část tvrze má v nejvyšších patrech zazděná okna. Tvrz byla vyzdobena sgrafity i freskami a měla napodobit zámeček Kratochvíle, který patřil věhlasnému rodu Rožmberků.
Pověst o tom, jak Krčínovi pomáhal se stavbou ďábel
Jakub Krčín z Jelčan se údajně přistěhoval do Křepenice v době, kdy původní tvrz byla velmi zpustlá. Vsadil se tedy s ďáblem, že pokud mu do dvou dnů zbuduje honosný zámek, dá mu Krčín svou duši do zástavy.
A tak se stalo, že čert si myslel, že má na stavbu dost času. První noc tedy postavil spolu s ostatními pekelníky půlku zámku. Lidé se ráno křižovali, protože poznali, že Krčín má spolky s ďáblem. Druhou noc čerti postavili druhou půlku zámku, avšak zbývalo postavit ještě příkop, aby byla tvrz chráněna v případě napadení. Čerti se dali do kopání příkopu, když v tom Krčín vypustil černého kohouta, který zakokrhá v kteroukoliv denní dobu, pokud je vyhozen do výše. Kohout zakokrhal uprostřed noci, čerti nestihli dílo dokončit, a tak Jakub Krčín peklu nepropadl.