Kostel sv. Jana Nepomuckého. Vydejte se za památkou u Žďáru nad Sázavou

0
Kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel sv. Jana Nepomuckého

Tenhle oblíbený poutní kostel v barokně – gotickém stylu bychom našli na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou a je dokonce jednou z mála památek zařazených na Seznam světových kulturních a přírodních památek UNESCO.

Kostel je typickou barokně-gotickou stavbou, které se vystavovaly za Jana Nepomuckého, který v té době žil a byl umučen. Kostel byl konstrukčně vystaven do kruhu a často odkazuje na pět hvězd zmíněného Jana Nepomuckého, jelikož legenda praví, že právě pět hvězd se objevilo nad tělem tohoto mrtvého světce. Kostel je postaven tehdy nejvíce proslulým architektem Santinim, který si zakládal na kruhových stavbách s použitím ikonografických čísel. U tohoto kostela vsadil tedy na číslo pět a také i proto se okolo kostela střídá pět hrotitých trojúhelníkových kaplí a zároveň pět kaplí oválných.

Co Vás čeká uvnitř kostela

Uvnitř kostela můžeme obdivovat obvodové kaple spojené s válcovým prostorem. Dále zde můžete vidět kupoli s lunetami, která je podpírána deseti pilíři. Dekorace jsou povětšinou štukové a skýtají motivy protínajících se gotických žeber. Santini si dal v kostele záležet na tom, aby zde byl také prostor pro světlo, jelikož v té době znamenal světlo boží přítomnost. Jak je patrné již z názvu, je kostel jakýmsi „relikviářem“ jazyka svatého Jana Nepomuckého.

Doménou kostela je bezesporu hlavní oltář, který je umístěn do vysoké arkády a který dokonce sahá až ke galerii ve druhém patře. Je zdoben pěti anděli, z nichž tři nesou kouli, která simuluje nebeskou klenbu, která je opět ozdobena pěti hvězdami. Na kouli „stojí“ sám Jan Nepomucký. Dále na oltáři můžeme vidět čtyři evangelisty.

V kostele můžeme slyšet spoustu zvonů rozličných velikostí či vah, z nichž nejznámější jsou:

  • Zvon svatý Cyril
  • Zvon svatý Metoděj
  • Zvon svatý Vojtěch
  • Zvon svatá Zdislava

Zvony zvoní najednou při sobotních mších a v neděli odpoledne. Všechny zvony mají dokonce své vlastní elektrické zvonící stroje.

A který zvon byste chtěli slyšet Vy?

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here