Nenápadná vesnička Ludéřov ukrývá významnou archeologickou lokalitu

0
Ludéřov

Ludéřov – Pod tímhle názvem se nachází malá vesnička, která se nachází v Drahanovicích na Olomoucku. Jde opravdu o malou, ale malebnou vesničku, ve které žije pouze 343 obyvatel. I když se jedná o tak malé území, můžeme zde obdivovat významnou archeologickou lokalitu, která se nazývá „keltská viereckschanze Švédské šance“.

První zmínka o vesničce se datuje již od roku 1349 a to jeho majitelem, jež byl nečekaně nazýván Ludéř z Ludéřova. Jedná se o zakladatele obce, který sídlil na místě dnešní barokní sýpky. Postupem času obec měnila majitele a od roku 1631 je Ludéřov součástí laškovského panství. Po tom, co obec vystřídala spoustu majitelů, že konečně roku 1740 připojila k náměšťskému panství.

I přes malou rozlohu této vesničky, je zde k nalezení mnoho památek, jako například:

  • Kaple Panny Marie Růžencové z roku 1884
  • Kamenný sloup se sochou svatého Jana Nepomuckého z roku 1710
  • Památník Svatopluka Čecha z roku 1908
  • Barokní sýpka
  • Kaple svaté Barbory z první poloviny 18. Století

Velice významný je zde místní hasičský sbor, který od roku 1997 každoročně pořádá oslavu hasičskému patronu sv. Floriánu a přitom soutěží o pohár. Novinkou je dokonce noční pohár, který byl poprvé pořádán v roce 2016 a měl příznačný název „LUDRA CUP“ a zasloužil se o mnohem větší oblíbenost, než by se čekalo.

Hasičský sbor myslí samozřejmě také na naši mládež, kterou se snaží zasvětit do všech tajů hasičského umění a dostává se jí veliké oblíbenosti nejen pro velmi dobrou úroveň výuky, ale celkový úspěch dokazují také účasti na celostátních hrách s názvem „PLAMEN“, ale dokonce i Ligy mladých hasičů okresu Olomouc. Na obou těchto soutěžních exhibicích mají děti z Ludéřova velice dobré výsledky.

Věříme, že po přečtení tohoto článku je Vám jasné, že návštěva Ludéřova by měla být prakticky povinností pro milovníky výletů.

Hledáte inspiraci kam na výlet? Podívejte se na naše tipy – vyslapy.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here