Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

0

poutni kostel jana nepomuckeho

Vydejte se za jednou z památek zapsanou na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO na našem území. Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého můžete navštívit na Vysočině, ve Žďáře nad Sázavou.

Historie

Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou byl postaven na počátku 18. století, konkrétně mezi lety 1719 – 1722, a to ve stylu barokní gotiky. Jedná se o počin významného českého architekta s italskými předky Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Stavba souvisela s chystaným svatořečením Jana Nepomuckého poté, co byl v katedrále sv. Víta nalezen jeho domnělý neporušený jazyk. Kostel samotný byl vysvěcen pouhé dva roky od začátku stavby, kterou inicioval opat žďárského cisterciáckého kláštera.

Magická symbolika čísla pět

V kostele se opakuje symbolika číslovky pět. Tato číslovka je symbol pro pět ran Kristových, pět písmen má i latinské slovo „tacui“, znamenající „mlčel jsem“, které odkazuje na mučednickou smrt Jana Nepomuckého. Svatozář nad hlavou Jana Nepomuckého má také pět hvězd. V kostele je číslo pět vyjádřeno pomocí půdorysu kostela, jenž je vystaven ve tvaru pěticípé hvězdy. Kostel má pět výklenků pro oltář, má také pět východů. Na hlavním oltáři můžeme spatřit pět andělů a pět hvězd.

kostel sv. Jana Nepomuckeho na Zelene hore
Zdroj foto: cs.wikipedia.org            kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře

Současnost

Od roku 2014 je kostel opět v majetku a správě Římskokatolické farnosti ve Žďáře nad Sázavou. Od dubna do října je možno si kostel na základě předchozí domluvy projít s průvodcem, samotný vstup do kostela je částečně bezbariérový – z důvodu nezpevněné cesty je doporučena asistence druhé osoby. Dále se zde konají poutní mše svaté a v blízkosti svátku svatého Jana zde probíhá Svatojánská pouť. V kostele lze uzavřít sňatek či realizovat další církevní obřady.

Navštivte poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, klenot mezi českými církevními památkami.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here