Zřícenina hradu Tolštejn. Zajímavá památka, přístupná skoro zadarmo

0
tolstejn
Tolštejn, Autor: Mirek256 – Vlastní dílo, CC BY 3.0, Odkaz

Jednu z nejnavštěvovanějších historických památek Lužických hor je zřícenina hradu Tolštejn, volně přístupný hrad s nádherným výhledem do okolí.

O hradu Tolštejn

Významný hrad byl vybudován z důvodu ochrany cesty vedoucí z Čech do Lužice. Prvními vlastníky byl rod Vartenberků, dále byl hrad ve vlastnictví pánů z Dubé. V období třicetileté války hrad roku 1642 vypálila švédská vojska – mohutný hrad zcela vyhořel a nikdy již nebyl opraven.

Stal se sídlem místních loupeživých rytířů. V 19. století zde byla ve švýcarském stylu postavena restaurace, tu se podařilo zrekonstruovat a od roku 2002 je k využití pro širokou veřejnost. V současné době probíhá snaha o záchranu zříceniny – podařilo se přistavět hradby a zastavit další devastaci zdí.

Gotický hrad s výhledy do okolí

Hrad, který byl ve své době významným opevněním, je vlivem zubu času, který se do jeho zdiva po dlouhá staletí nepříjemně promítal, dnes pouhou zříceninou. Obdivovat však stále můžeme zbytky hradeb na jeho západním okraji. Pro turistické účely zde bylo postaveno železné schodiště vedoucí na vrcholek, ze kterého je nádherný výhled do údolí Jiřetína pod Jedlovou, Lužické hory a Šluknovskou pahorkatinu.

hladomorna na tolstejne
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                         Hladomorna na Tolštejně

Pověsti o hradě

Legenda praví, že na vrcholku kopce Tolštejna je možné najít zlato. Říkávalo se, že přímo pod hradem vyvěrá pramen nesoucí zrnka zlata a podle dalších zvěstí je prý v potoce možné nalézt také drahokamy. Jaký by to byl hrad bez bílé paní? Na Tolštejně se prý zjevuje bílá paní vyprávějící o nešťastné lásce jednoho tolštejnského rytíře. Další z hradních pověstí hovoří o podzemních chodbách, které vedou z Tolštejna až do hradu Milštejn.

Praktické informace

Hrad je volně přístupný, placená je pouze skalní vyhlídka, na kterou můžete vystoupat. Na samotný hrad Tolštejn se dostanete z Jiřetína pod Jedovou, cesta po značené turistické trase je dlouhá 2 kilometry. Kratší trasa vede z Jedlové, odkud je to ke hradu pouze kilometr.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here