Klatovské katakomby: Pokud se vydáte na výlet do Klatov, rozhodně nevynechejte zdejší význačnou památku. Návštěva katakomb je vhodná i pro ty, kdo zkrátka chtějí vidět rozsáhlou expozici, ve které uvidíte nejen mumie.
Klatovy díky své poloze bývají nazývány coby bránou Šumavy, nachází se v Plzeňském kraji, 40 km jižně od Plzně. Město založil v roce 1260 král Přemysl Otakar II. Jedním z nejvíce atraktivních míst a turisty nejvyhledávanějším jsou Klatovské katakomby. Návštěva samotného města je sama od sebe skvělým výletem za poznáním.
Město se může pochlubit řadou atraktivních míst pro návštěvníky, mezi které rozhodně patří Černá věž, Pask Klatovy, Pohádková Chalupa, Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše, Kostel Narození Panny Marie, barokní lékárna U bílého jednorožce či právě proslulé katakomby.
Klatovské katakomby
Jde o krypty pod klatovským jezuitským kostelem věnovaným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi, které jsou dnes známy pouze jako Klatovské katakomby. Tyto katakomby byly budovány coby součást stavby kostela v letech 1656 až 1676. Dle plánů stavitelů se staly pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, jeho dobrodinců z řad místní šlechty, měšťanů a vojska. V období 1676 až 1783 bylo zde uloženo k věčnému spánku více jak na dvě stovky zemřelých. Roku 1784 bylo panovníkem Josefem II. zakázáno pohřbívání v kryptách. Posledním pohřbeným se zde stal v roce 1783 Antonín Weichs.
Těla byla položena na hoblinách v dubových rakvích a obložena chmelem. Každá rakev měla označení, které představovala olověná identifikační destička. Působením vzduchu dovedeného do krypt díky promyšlenému systému větracích kanálů, došlo postupně k vysušení, k mumifikaci až tak, že dnes váží okolo 10 kg. Při opravě střechy jezuitského kostela ve 30. letech 20. století byla větrací šachta i kanály zasypány, což mělo negativní vliv a způsobilo rozpad cca 140 mumií, došlo na jejich pohřbení do hromadného hrobu na hřbitově sv. Jakuba v Klatovech.
Katakomby v Klatovech spojují věčnost s časností, nabízí pohled na historii města, jezuitského řádu. Je možné v nich pohlédnout do tváří těch, jejichž životy i činy měly zásluhu na vytvoření dnešní podoby města, do které patří i kostel, kolej, škola. Budovy, které postavili jezuité a tím výrazně změnili architekturu značné části jihozápadního města. Dnes jsou katakomby coby samostatný objekt, dříve byly součástí kostela. Původní vstup do katakomb byl z chrámové lodi. Dnes se vchází z Denisovy ulice.
Expozice nacházející se v původních prostorách krypt
Zde je podán návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov. K vidění tu jsou dobové listiny, modely staveb, historické předměty i dokumentární filmy. Využíváno je multimediálních prvků.
Okruh s průvodcem pod názvem Arciděkanský kostel začíná v katakombách, kdy vás průvodce provede přes klatovské náměstí Křížovou ulicí až k arciděkanskému kostelu. Součástí prohlídky je návštěva kostela s poutavým vyprávěním a zejména pohledem na levou emporu, kde se tak naskytne jedinečná podívaná na nasvícený zázračný mariánský obraz. Poté vás čeká vstup do krypty, kde jsou na informačních panelech přiblíženy dějiny kostela, historie, která čítá architektonické změny i obsáhlou rekonstrukci na přelomu 19. a 20. století.