Kamenný pastýř je řazen mezi nejvyšší menhiry u nás, jedná se o vertikálně vztyčený kámen, známý pod jménem Zkamenělý pastýř. Nachází se poblíž obce Klobuky. Podle některých má magickou moc a vyzařuje pozitivní energii.
Obec Klobuky se nachází na Slánsku. První zmínka o obci je z roku 1226, kdy patřila k Doksanskému klášteru. Klobuky se mohou chlubit několika významnými archeologickými nálezy. Nejznámější památkou je však menhir, stojící severozápadně od Klobuk. Jedná se o vertikálně vztyčený útvar ze železitého pískovce. Je známý pod jménem Zkamenělý pastýř nebo také Kamenný muž.
Na území Klobuk byly odkryty keltské hroby, což mnozí dávají do souvislosti se Zkamenělým pastýřem.
Tajemný menhir a pověsti
Tyčí se do výšky 3,5 metru a váha je odhadována na 5 tun. Stáří kamene je stále předmětem dohadů. Podle některých odhadů zřejmě spadá do doby kultury Bójů, jednoho z keltských kmenů, tedy zhruba 4. století před naším letopočtem. Badatelé se se shodují, že byl vztyčen uměle.
Údajně byl kdysi kámen obklopen několika menšími kameny. K této domněnce se váže i pověst, že se jedná o skutečného pastýře, kterému se zatoulaly ovečky, on tam tak dlouho stál a čekal, až zkameněl.
Další z pověstí praví, že při každém zvonění kostelíku v Klobukách, postoupí Pastýř o krok. Jakmile dojde ke kostelu, tak nastane konec světa.
Magická síla a energie
Pokud věříte na energetická místa, mohla by vás zajímat energetická činnost menhiru. Pomocí kamene je prý možné získat energii k ochraně a posílení lidí, zvířat i rostlin. Energetické pole kamene údajně může tlumit negativní zóny, uzavírat negativní energii a bránit jí působit na vše živé.
Prozatím se nepodařilo určit jeho původní význam.