Františkovy Lázně lákají na prameny, památky i kulturu

0
muzeum Frantiskovy Lazne
Zdroj foto: MMFL194, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons  muzeum Františkovy Lázně

Poslední lázně, které patří do slavného severočeského lázeňského trojúhelníku, jsou ty Františkovy. Mají 23 aktivních pramenů, spoustu kostelů, pomníků, divadlo, aquapark, muzeum, a tak si zde každý najde to své.

pomnik cisare Frantiska
Zdroj foto: Lubor Ferenc, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons pomník císaře Františka I

Něco málo z historie

Město bylo založeno císařem Františkem I. v roce 1793 a odtud také pochází jeho jméno. Avšak zdejší léčivé prameny byly známé již od 15. století, a léčivá voda se dokonce dovážela do sousedního Německa.

Prameny

Pramenů je 23, jejich teplota se pohybuje od 8 do 13 °C, voda je typu Na2SO4 (síran sodný nebo také Glauberova sůl). Prameny mají samozřejmě svá jména, takže můžete narazit na pramen František (po zakládajícím císaři), Herkules, Luční, Solný, Studený, Štěpánka, nebo Železnatý pramen. Prameny jsou volně přístupné. Jejich největší přínos je v oblasti onemocnění srdce a oběhové soustavy.

Památky

Pro milovníky památek můžeme doporučit kostely: římskokatolický kostel Povýšení svatého kříže v neoklasicistním stylu, římskokatolický kostel svatého Jakuba, evangelický kostel sv. Petra a Pavla, pravoslavný chrám svaté kněžny Olgy, který je dokonce nejstarším pravoslavným chrámem na našem území, zatímco na místě bývalé synagogy vypálené nacisty dnes najdeme už jen pomník.

Pomníky

chram svate olgy
Zdroj foto: VitVit, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons chrám sv. Olgy 1

Když už jsme u pomníků, tak těch najdeme ve Františkových Lázních opravdu požehnaně. Samozřejmě nesmí chybět pomník Františka I., který město založil, dále zde stojí pomník císaře Josefa II., a z císařů ještě pomník Františka Josefa I. Pomník tu má i Božena Němcová, která zde pobývala během dvou let (1846 a 1847), ale i věhlasný německý básník Johann Wolfgang Goethe, který kromě Mariánských Lázní navštívil i tyto lázně, také německý pozdně romantický básník Wilhelm Müller a v neposlední řadě i tvůrce esperanta (umělé řeči) Ludvík Lazar Zamenhof. Pamětní deska je například na domě, kde pobýval Ludwig van Beethoven; ten je s Františkovými Lázněmi spojen docela důvěrně, dochovalo se několik dopisů, které odtud napsal, v nichž si mimo jiné stěžoval na špatné listopadové počasí a únavné léčebné procedury, které mu stejně nepomohly. Ovšem možná právě z Františkových Lázní pocházela jeho nesmrtelná milenka, kterou ztvárnil ve svých dílech.

Městské muzeum Františkovy Lázně

Muzeum jako takové je tu jedno, ale rozhodně stojí za navštívení. Provede vás po historii města i zdejšího lázeňství, uvidíte, jak jednotlivé lázeňské domy vypadaly při svém založení a jak se měnily během doby, zajímavá je sbírka lázeňských pohárků, které se také během doby proměňovaly. Dále zde naleznete mineralogické sbírky a pravěké nálezy z místních rašelinišť.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA