Kam autem na dovolenou ještě před začátkem školního roku

0
hallstatt jezero
Hallstatt

Čas do konce prázdnin se nezadržitelně krátí. Chcete-li ještě stihnout dovolenou v cizině, poradíme vám 3 destinace, kde si to užijete. Ať hledáte moře, jezera nebo hory, tahle místa jsou relativně blízko a nezklamou. Kam jet tedy autem na dovolenou?

Itálie, Caorle – moře a písečná pláž

Caorle je spolu s Bibione, ležícího hned vedle, nejbližším přímořským italským letoviskem. Nalézá se u Jaderského moře, v provincii Venezia, mezi ústím řek Livenza a Lemene. Z Prahy se sem autem dostanete cca za 8 hodin, z Brna za 7 hodin.

Čekají vás široké a dlouhé písečné pláže s pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi a starší osoby. Večerní Caorle láká turisty nesčetnými krámky, kavárnami a pouličními atrakcemi. Z okrajových částí města se do centra dostanete např. motorovými šlapadly, která jsou tu k vypůjčení na každém druhém rohu. Historickým centrem je Centro Storico s Dómem svatého Štefana (uměleckou dominantou Caorle).

Mezi další pamětihodnosti patří barokní kostel Santuario della Madonna dell´Angelo. Známým místem Caorle je výběžek Scogliera Viva s řadou sochařských děl vytesaných do místních kamenů umístěných na promenádě. Přezdívá se mu „Živý útes“ – „Scogliera Viva“. Pokud Vás Caorle omrzí, vyrazit si odsud můžete třeba do Benátek.

Obrázek Caorle:

caorle

Hallstatt, Rakousko – jezero, hory, vodopády, adrenalinová vyhlídka

Toto rakouské městečko doslova vyrůstá na úpatí skalnatého pohoří Dachstein. V roce 1996 bylo zapsáno na seznam UNESCO. Díky své až kýčovitě romantické atmosféře je oblíbeným místem turistů z celého světa. Jeho popularita je tak vysoká, že Hallstatt chtěli mít i v Číně. Nebylo tedy nic „jednoduššího“, než jej zkopírovat. Replika vyrostla v provincii Kuang-tung v jihočínském Chuej-čou.

Ale zpět k rakouskému originálu. Hallstatt je esencí romantiky, která by se tu dala stáčet. Dominant má toto městečko hned několik. Kromě náměstí v samotném jeho středu je to hallstattská kostnice, založená roku 1200 poblíž zdejšího katolického kostela. V současnosti se tu nachází 1200 lebek, v polovině případů opatřených malbou. Dětem se zřejmě bude líbit skluzavka v hallstattském solném dole.

Obec s necelými 1000 obyvateli se rozkládá u Hallstattského jezera, z něhož je úchvatný pohled jak na typicky rakouské domky, tak na vodopád nad nimi. Můžete si tu vypůjčit loďku, projet se motorovým člunem, uspořádat výšlap k několika místním vodopádům nebo zavítat na adrenalinovou vyhlídku 5 Fingers (česky „Pětiprst“) nad Krippenstein Lodge, nacházející se nad 400metrovou propastí.

Obrázek Hallstatt:

hallstatt

Rabac, Chorvatsko – skalnaté pobřeží, klidná relaxace

Oproti jiným, jižně položeným chorvatským letoviskům, je Rabac méně známý. Nachází se ve strmém kopci omývaném průzračně čistými vodami Kvarnerského zálivu u poloostrova Istrie.

Autem se sem dostanete z Prahy za 9 a z Brna za 7 hodin. Čekat vás tu bude klid, romantická zákoutí, borovice a kamenité pobřeží. Hledáte-li chorvatské „Luhačovice u moře“, pak i když tu lázně nenajdete, Rabac oplývá atmosférou (a vzduchem prosyceným solí), která by se k nim dala přirovnat.

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv místo, přejeme příjemnou dovolenou!

Obrázek Rabac:

rabac

 

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA